SunExpress Kargo Taşımaya Başlıyor

Paylaş
 

SunExpress Kargo Taşımaya Başlıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşların iptal edilmesinin ardından bir çok şirket yolcu uçakları ile kargo taşımaya başlamıştı. Türk Hava yolları geniş gövdeli uçaklarından bazılarını Tel Aviv, Mısr, Kiev gibi noktalara kargo taşımak için kullanmakta. THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan SunExpress, tarihinde ilk defa yolcu taşımacılığına alternatif olarak kargo uçuşlarına başlayacak. Kargolar, uçak altı kargo yükleme bölümlerinin yanı sıra kabin içinde koltuk üstü ve baş üstü dolaplarına da yerleştirilecek.
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yayılımını önlemek amacıyla getirilen kısıtlamalar kapsamında tüm yurt içi ve yurt dışı seferlerini askıya alan Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, filosundaki 18 adet Boeing 737 tipi uçak ile kargo uçuşlarına başlayacak.
SunExpress’ten yapılan açıklamaya göre, yolcu kabini içerisine kargo yükleme düzenlemesi yaparak yeni tip kargo taşıma modeli ile operasyonlarına başlayacağını duyuran hava yolu, uçak altı kargo yükleme bölümlerinin yanı sıra kabin içinde koltuk üstü ve baş üstü dolaplarına da kargo yüklemesi yaparak yaklaşık 22 ton kadar yük taşıyabilmeyi öngörüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, daha önce tarifeli uçuşlarında yalnızca uçakların kargo bölümünün kargo taşımacılığı için kullanıldığını belirterek, “Tarihimizde ilk defa tamamen kargo uçuşu gerçekleştireceğiz. Toplam 18 uçağımızı, koltuklarını çıkarmadan kargo taşımaya uygun hale getirdik. Gerekli çalışmaları kısa sürede tamamladık ve kargo uçuşlarımızı ilk aşamada İzmir ve Antalya’dan gerçekleştireceğiz. Sonraki aşamalarda ise gelen talebe göre diğer destinasyonlardan da kargo uçuşları gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı 863 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV