Swiss B777 Uçağının Motoru Neden Durdu?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

1 Şubat 2017 günü havada motoru durarak İqaulit’e mecburi iniş yapan Swiss şirketine ait  HB-JND tescilli uçağın haberini BURADA yazmıştık. Uçağın motorunun değişmesine karar verilince motoru dev cüsseli Antonov 124 tipi uçak Zürih’ten İqaulit’e taşımıştı.

Uçağın motorunu değiştirme çalışmaları olumsuz ortam şartlarına rağmen alınan önlemlerle kısa sürede bitti. Arızalanan motoru teknisyenler büyük bir hızla değiştirdiler ve uçağı teste hazırladılar. Peki uçağın motoru neden durmuştu?

Bugün yapılan açıklamaya göre motor üzerindeki dişli kutusunu N2 rotoruna bağlayan açılı dişli kutusunun kırıldığı ve kırılmaya bağlı dişli kutusunun devre dışı kalmasından dolayı yüksek basınçlı yakıt pompalarınında devre dışı kalarak motoru besleyemediği ve bu olayı motorun kapanmasına sebep olduğu tahmin edilmekte olduğu yönündeydi. Manyetik cip ve dedektörünün aktivasyonun gösteren ACARS mesajları doğrultusunda duran motor tekrar çalıştırılmadı ve prosedür gereği  uçak en yakın meydan olan İqaulit’e mecburi iniş yaptı. Uçağın yeni değişen motoruyla test edileceği ve en kısa sürede Zürih’e döneceği gelen bilgiler arasında.

Ayrıca yeni motoru İqualit’e getiren Antonov 124 tipi uçağın çıkan eski motor ve ekipmanlarını almak için halen İqualit’te beklediği de gelen bir başka bilgi.

Motorun değiştirilme çalışmalarından kareler.

Fotoğraflar Yellowbonz

Bu yazı 1037 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV