THY – Airbus 340’lar ve Airbus 330’lar

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Bilindiği üzere Türk Hava Yolları filosunda 4 adet Airbus 340 tipi uçak bulunmakta. Şirket geçmişte 5 adet toplam 9 adet Airbus 340 kullanmış. Uçakların 3 adeti Y354 tek sınıf, 1 adeti Y34C236 sınıfı  yaklaşık 270 kişi taşıyor. Çalışan uçakların yaşları 21, 19.5, 18 ve 17 . Yaş ortalaması 18. Uçaklar oldukça yaşlı ve yaşları dolayısıyla problem çıkarmaya artık eğilimliler. Ve 4 motorlu oldukları için bakım maliyetleri de sanıyorum 2 motorlu uçaklara nazaran daha fazladır diye tahmin ediyorum.

Değinmek istediğim nokta filoda bulunan 61 adet Airbus 330 model uçaktan yaklaşık 16 adeti Antalya’da dinleniyor. Sözleşme süreleri bitenleri gönderiyor, yerine daha genç ve yeni olanlarını filoya katıyor. Bu bekleyen Airbus 330 tipi uçakların içinde Airbus 340 model uçakların yolcu kapasitesine çok yakın olanlar da mevcut. Hatta koltuk konfigürasyonlarında yapılacak küçük değişikliklerle 340’ın taşıma kapasitesine erişilebilinir. Hemde 330’lar yeni uçaklar. Yaş ortalaması 61 uçağa rağmen 5.3. Hatta iki motorlu. 4 motorludan belkide daha ekonomik.

Havacılık meraklısı ve bu olayı amatör olarak dışarıdan izleyen biri olarak merak ettiğim nokta bu yaşlanmış ve problem çıkarmaya eğilimli olan uçakların yerine kenarda yatan uçaklar neden kullanılmıyor? Tabii ki Türk Hava Yolları büyük bir şirket. Planlaması herşeyi mevcuttur ama işletim maliyeti ( bana göre ) daha fazla olan 340’ların yerine 330’lar çalıştırılsa daha iyi olmazmı? Siz havacılık meraklıları facebook grubu ve goklerdeyi.net sitesi takipçilerinin ne gibi yorumları olacak? Buyrun.

Not:

( Daha önce gerek bizim gerek başka arkadaşlarımızın Türk Hava Yolları şirketi adına yazdıkları yazılar üzerinden şirkete kişilere çirkin saldırılarda bulunmak isteyen arkadaşlar, lütfen yazdıklarımızı o tarz saldırılarınız için kullanmayın. Bizler amatör havacılık meraklılarıyız. Hobimiz sevdamız havacılık. Varsa o tarz  fikriniz buradan değil başka kanallardan yazın lütfen. Bizleri alet etmeyin.)

Bu yazı 1577 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV