THY Uçaklarına Özel Boyama, Yeni İmaj

Paylaş
 

Ülkemizi dünyanın hemen her köşesinde başarıyla temsil edip bayrağımızı taşıyan Türk Hava Yolları’nın uçaklarının dış imajının değişmesinin zamanı sizce gelmedi mi? Elbette ay yldızlı bayrağımızın rengini taşıyan milli havayolu şirketimizin logosu ve şimdiki imajı, sade ve güzel. Ancak şirketin uçaklarının yurtdışında özellikle ülkemizi tanıtmak için mükemmel bir reklam aracı olacağına inanmaktayız. Daha önce sitemiz haricinde başka platformlarda bukonuyu dile getirmiştik. Büyük paralar harcanıp  2 dakikalık video ile ülkemizin tanıtımı yetersiz de olsa yapılmakta. Ancak bahsettiğim gibi amaca hizmet edemiyor ve yetersiz kalmakta. Bunun için biz havacılık meraklılarınınaklına  başka bir fikir geldi. Ne kadar dikkate alınır tartşılır ancak işe yarayacağınden yüzde 70 eminiz. Şimdi yineleyerek tekrar yazma gereği duyduk. Umarız bu kez dikkate alan olur.

Geçtiğimiz gün yapmış olduğum Flyinn ziyaretinde değerli kardeşim havacılığa gönül vermiş havacılık meraklısı ve fotoğrafçısı ( spotter ) Cumali Selvi  (TR_SPOTTER ) ile sohbetimiz esnasında Türk Hava Yolları uçaklarının neden özel imaja boyanmadığını tartıştık.  Dünyada bir çok şirketin özel imaja boyadığı gibi Türk Hava Yolları filosundaki uçakların bir kısmı da özel imajlara boyanabilir. Şimdi merak edenleriniz olacaktır. Hangi şirketin uçakları nasıl boyamaya sahip diye.

Bir kaç örnek vereyim ondan sonra fikrimizi size açıklayayım.

Alaska Airlines şirketinin kendi ülkelerine özgü Somon balığını mükemmel tanıtan bir imaj :

alaska airlines 737 salmon ile ilgili görsel sonucu

Frontier Havayolları, Merkezlerinin bulunduğu amerika Kolorado’daki vahşi yaşamı tanıtan kuyrukları ile. Tüm uçaklarının kuyruklarına işlenmiş hayvan resimleri. Bunan iyi tanıtımmı olur? Bakınız. Uçaklarından bazıları:

 

frontier 320 animal ile ilgili görsel sonucufrontier 320 animal tails ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

Yüzüklerin Efendisi filminin çekildiği ülke olan Yeni Zelanda’ya dünyanın her köşesine taşıyan Yüzüklerin Efendisi temalı uçağı.

air new zealand ring livery ile ilgili görsel sonucu

Örnekleri  çoğaltmak mümkün.

İşin maddiyat kısmı illaki THY yönetimini ilgilendirmektedir. Bahsettiğimiz küçük meblağlarla yapılacak bir şey değil elbet. Ancak sponsorluk için verilen milyonlarca liranın yanında pek bir önemi olmayacağı kanısındayız.

Gelelim fikrimize. Daha önce de başka platformlarda bu tarz imaja uçakların boyanabileceğini,ülkemizin ve THY’nın kendi reklamının yapılmasına katkıda bulunabileceğini belirttiğimizden bahsetmiştim. O zamanlarda fikrim sadece ülkemizin turistik mekanlarını uçaklara işlemekti. Örneğin Boğaziçi.. Ya da bir Kız Kulesi… Ayasofya yada Edirne Selimiye Camii.. Peri bacaları.. Pamukkale… uzun uçuşlar yapan Airbus 330 yada Boeing 777 tipi uçaklara bu mekanların resimleri işlense. Uzakdoğudan amerikaya afrikadan asyaya gezen uçakların üzerindeki bu resimleri gören herkesi merak ettirse güzel olmazmıydı sizce? Cumali kardeşimle bunu tartışırken başka bir fikir daha ortaya attı. O fikir de bana mantıklı geldi. Ülkemizin bütün illerinin isimleri bir uçağa verilecek ve o uçak o ilin o şehrin özelliğine boyanacak. Büyükşehirlere geniş gövdeli uçaklar, diğer şehirlere ise dar gövdeli uçaklar mesela. Fikir olması için bir kaç örnek vermek isterim.

Örneğin Van. Van’ın İnci kefalini uçağınbir yanına Van kalesini bir yanına işleyebilirler.

Örneğin Ordu: Fındığı ile ünlü ilimizin ismini taşıyan uçakta fındık imajlı bir resim güzel olmazmı sizce?

Edirne için Selimiye Camii ve Meriç nehri üzerindeki Mecidiye köprüsü. Kuyruğunda da Mimar Sinan…

Bursa için Uludağ…Dediğim gibi seçenek çok.. Sınır hayal gücünüz.

Türk Hava Yolları yönetimine burada havacılık meraklıları olarak sesleniyoruz.“Dediğimiz gibi ticari yönünü bilmeyiz ama inanın bu şekilde hem kendi hemde bayrağını gururla taşıdığınız güzel cennet ülkemizin tanıtımına müthiş bir katkınız olur. Bizler kıvılcımı çaktık fikri verdik. Bundan sonra geliştirmek ve uygulamak sizlerin elinde. Lütfen bir kez olsun bizlere kulak verin.. Şimdiden sizlere çok teşekkür eder umarız bizleri dikkate alırsınız.”

Sevgili üyelerimizden ve site takipçilerimizden de bir isteiğimiz olacak:

Fikrimizin dahaçok amaca hizmet etmesi için lütfen paylaşın. Paylaşın ki daha çok kişi görsün ve paylaşsın. Ta ki birilerinin dikkatini çekene kadar. Umuyoruz ve inanıyoruz ki bu konu bir gün birilerinin dikkatini çekecek ve bu yada buna benzer bir uygulama yapılacak. Sizlere de şimdiden teşekkür ederiz. Ayrıca konu ile alakalı yorum ve fikirlerinizi bekliyoruz.

 

 

 

Bu yazı 2473 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. Merhaba dedi ki:

  woow gercekten çok zekice. Bunca zaman nasil farkedemedik bunu hahaba

 2. By karakus dedi ki:

  Abi resmen duygularıma tercüman olmuşsun abi keşke yaparlar ama hiç umudum yok neden bu kadar yararlı olan fikri pek kale alınmıyor ben de bunu anlamıyorum

 3. taksiyapan787 dedi ki:

  en azından sticker yapılabilir, o bile dikkat çeker.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV