THY’nin Airbus 321 NEO Uçaklarında Değişiklik mi Yapıldı?

Paylaş
 

Türk Hava Yollar’ını avrupalı uçak üreticisi Airbus’tan sipariş etmiş olduğu 53 ve ilave 35 olmak üzere toplam 88 adet Airbus 321 NEO tipiuçak siparişi olduğu ve uçakların 2015 yılında kesin siparişe çevrildiği daha önce medya kanallarında paylaşılmıştı. THY bu süreçte motor seçimini de yapmış ve uçaklar Pratt&Whitney tipi motorlar ile donatılacaktı.

İnternette araştırma yaparken Türk Hava Yolları’nın Airbus 321N ( A321-271N ) olacak olan uçakların -muhtemelen- modellerinin değiştirilerek Airbus’un yeni uzun menzilli dar gövde segmentinde geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu yapan cabin flex, long range özellikli ve gelecekte Boeing 757 tipi uçakların yerini alacağı tahmin edilen Airbus A321-271NX olacağı bilgisi dikkatimi çekti. Zira bir kaç yıl önce siparişler verilirken Airbus’un bu model uçağı yoktu ve yakın zamana kadar THY’nin Airbus 321Neo sipraişleri normal NEO olarak gözükmekteydi. Şimdi taşıma kapasitesi ve uzun menzili ile normal Airbus 321Neo tipi uçaklara nazaran şirketler için daha karlı ve ekonomik olacağı tahmin edilen  dikkatleri üzerine toplayan bu uçağın ilk teslimatının’da  Türk Hava Yolları’na yapılması internet kaynaklarında muhtemel gibi gözüküyor. Çünkü teslimat ve sipariş listesinde daha önce Airbus A321-271N olarak gözüken uçak  Airbus A321-271NX modeline yükseltilmiş,  ( A321-271LR ) ticari olarak ilk uçak Türk Hava Yolları’na teslim edilecek ve henüz tescilinin belli olmamasının yanı sıra MSN yani seri numarasının da 8155 olduğu gözükmekte.

THY’nin Airbus 321NEO uçakları ne zaman teslim edilmeye başlanıyor? İlk Teslimat tarihi ne zaman? TIKLAYINIZ

Bu tahminimiz muhtemelen önümüzdeki  günlerde kesinleşecek. Ancak kişisel tahminim eğer bahsettiğim kaynaktaki bilgi doğruysa Airbus 321NX tipi uçaklar Türk Hava Yolları’na hem menzil hemde koltuk kapasitesi bazında  oldukça fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Airbus A321NX – Airbus A321LR  Long Range Cabin Flex ne anlama geliyor? TIKLAYINIZ

 

Bu yazı 1809 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV