THY’nin O Uçağı Hurdaya Ayrıldı ( Kal Edildi )

Paylaş
 

21 Kasım 2019 günü Türk Hava Yolları’na ait TK467 sefer sayılı İstanbul Havalimanı – Odessa seferini yapan TC-JGZ tescilli Boeing 737-8F2 tipi uçağı,  olumsuz hava koşullarından dolayı pisti bir kez pas geçmiş ve ikinci deneme sırasında pistten çıkarak toprak alana girerek sürüklenmiş ve yeniden pist kenarına çıkarak durabilmişti. Uçaktaki 134 yolcu ve mürettebattan slidelar açılarak  tahliye edilmişti.

Haberi için TIKLAYINIZ

Pist kenarında kalan uçak için DHMİ tarafından görevlendirilen ARFF uçak kurtarma ekibi, ön dikmesi kırılan THY uçağını saplandığı toprak pistten kurtarmak üzere Odessa’ya hareket etmiş ve uçağı Havalimanı’ndaki boş bir alana park etmişti.

Türkiye’den gönderilen teknik heyetin üretici Boeing’le birlikte yapılan incelemesinden sonra oluşan yapısal hasar neticesinde uçağın motor ve işe yarar aksamlarının sökülerek KAL edilmesi (hurdaya ayrılması) kararı verildiği anlaşıldı.

Bunun bilgisini de Goklerdeyiz.net olarak sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Türk Hava Yolları Uçağı Hurdaya Ayrılıyor

Kazanın ardından THY uçağının kuyruktaki logo ile gövdedeki yazılar bantla kapatıldı. Ancak burun adı MİDYAT ise halen okunabilir durumda görülüyor.

Ukrayna’dan yayın yapan Dumskaya adlı internet haber sitesinin aktardığına göre, THY Odessa ofisinden uçakla ilgili son duruma ilişkin bilgi istenmesine rağmen yanıt verilmediği kaydedildi.

Fotoğraf: Sergey Smolentsev

Türk Hava Yolları Uçağı Odessa’da Kaza Yaptı

Bu yazı 1044 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV