Türkiye Cumhuriyeti Devlet Filosuna 747 Geliyor

Paylaş
 

Türkiye Cumhuriyeti VIP Filosuna katılan Boeing 747 hakkında flaş gelişme. Uçak geçtiğimiz Gün Basel’den İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelmişti.

VQ-BSK tescilli uçak, Katar Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisi Türkiye’ye olan güveni ile bu uçağı hediye ettiği öğrenildi.

2012 MODEL

Katar Emirliği’nden alınan VQ-BSK tescilli Boeing 747-8ZV(BBJ) tipi uçağın Türkiye’de devlet VIP uçak filosuna katılmak üzere, geçtiğimiz gün Basel’den İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldiği belirtildi.

Uçağın bir önceki kullanıcısı olan Katar Emiri’liği tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında satışa çıkarıldığı heberleri basında yer almıştı.

Haberlere göre uçakta 7 yatak odası, 2 özel salon bulunduğu ve normal kapasitesi 463 koltuk olan uçak, 76 VIP yolcuya göre dizayn edilmiş durumda.

Devlet filosunda uçacak olan B747-8 için Türk Hava Yolları bünyesinden koklpitlerinin benzerliği sebebiyle  8 kişilik Boeing 777 pilotlarından seçilen  ekibin pilotaj eğitimleri için Lufthansa’nın simülatör merkezinde olduğu da gelen bilgiler arasında. Ancak uçağa hangi tescilin verileceği henüz açıklanmadı.

vq-bsk ile ilgili görsel sonucu

Başta ABD Başkanlık uçağı olarak kullanılan B747’ler çok sayıda devlet başkanları tarafından kullanılıyor.

B747’ler genişliği nedeniyle farklı kullanım alanlarına sahip olması açısından devlet filolarında kullanılabilecek en büyük uçak olarak biliniyor.

Boeing’in 747 serisinde en son ve en büyük modeli B747-8 oldu. Uçağın donanımsız halinin satış fiyatı ise 400 milyon dolar civarında.

Türkiye Devlet filosundaki çift koridorlu uçak sayısı ise A330-300, A340-600 olmak üzere B747-8 ile üçe çıkmış oldu.

Tabi henüz bu yazılanlar iddiadan ibaret. Henüz bir resmi açıklama yapılmış değil. Eğer iddia doğruysa önümüzdeki günlerde resmi açıklamanın yapılacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Airturkhaber.com

kokpit aero

Bu yazı 1755 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV