Uçaklar İnemiyor Diye Hava Trafik Kulesini Polis Bastı

Paylaş
 

Uçaklar İnemiyor Diye Hava Trafik Kulesini Polis Bastı

Kuzay Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – KKTC Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası’ndan (HTKS) yapılan açıklamada, Ercan Havalimanı Hava Trafik Kontrol Şubesine gece yarısı aniden polis baskını yapıldığı ve ‘uçaklar neden inemedi?” sorusu yöneltiği aktarıldı.

Dünya Havacılık tarihinde görülmeyen bu tip suçlama ve karşılaşılan duruma tepki gösteren Sendika açıklaması şöyle;

Bilindiği üzere önceki gece ülkemizde yoğun bir fırtına hadisesi yaşanmış ve doğal olarak ülkemiz hava trafiği de bu hava muhalefetinden olumsuz etkilenmiştir.

Havayolu şirketleri böyle durumlar için kendi meteorolojik standartlarını belirlemekte ve pilotları gerekli gördükleri hallerde risk almamaları için uyarmaktadırlar. Bu nedenle pilotlar iniş için gereken güvenli meteorolojik koşulların bulunmadığına kanaat getirdikleri takdirde iniş için daha güvenli olan meydanlara kontrolörler tarafından yönlendirilmektedirler. Bu uygulama güvenlik gereği olup tüm Dünyada havacılık kuralları gereği aynı standartta uygulanmaktadır.

Normal trafik akışına ek olarak uçakların bulutlardan kaçınmaları için hava trafik kontrolörleri canla başla çaba sarf etmiş ve tüm uçuşların güvenli şekilde gitmeleri gereken yedek meydanlara inmeleri için uygun rotalar sağlanmıştır.

Tüm bu stresli anlar yaşanırken Hava Trafik Kontrol Şubesine gece yarısı aniden polis baskını yapılmıştır. Gelen polisler tarafından “uçakların neden inemediği?” yönünde soruşturma başlatılacağı çalışanlara iletilmiştir! Fıkralara konu olabilecek nitelikte olan bu olay önceki akşam ülkemizde maalesef gerçekten yaşanmıştır. Olayın trajikomik yanı bir tarafa, Sivil Havacılık Dairesinde kamu hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili olarak soruşturma başlatma yetkisi sadece Kamu hizmeti Komisyonu Başkanlığı ve Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığına aittir ve bu durum yasalarımızda açıkça belirtilmektedir. Herhangi bir adli suç unsurunun bulunmadığı bir kamu binasına girerek görevi ve yetkilerini aşan şekilde soruşturma yapmaya çalışan polisleri kim göndermiştir? Polis ülkedeki yasaların farkında mıdır? Polis hangi suç unsuru ile harekete geçmiştir? Polis kamuoyuna bir an önce açıklama yapmakla mükelleftir. Eğer ki polis teşkilatı kendi yazdığının arkasında bile duramayıp tükürdüğünü anında yalayan bir “gazeteci” kılıklı kişinin sosyal medya üzerinden yazdığı palavralar doğrultusunda harekete geçmişse koskoca teşkilat art niyetli kişilerin oyuncağı haline gelmiş demektir. Ne tür bir karaktere sahip olduğu halk tarafından çok iyi bilinen “gazeteci” kılıklı bu kişinin ismini anarak ona bir itibar katma niyetinde değiliz. Bilmesini isteriz ki önce yalan haber yayıp halkı ve polis teşkilatını bize karşı kışkırtmaya çalışmak sonra olay ciddiye binince de yazdıklarını silmenin bir faydası olmayacak bedeli ne ise mahkemede ödeyecektir.

Geçtiğimiz gün Akdeniz ve çevresindeki hava koşulları yüzünden bir çok uçak geri dönmüş ve başka meydanlara yönlendirilmişti.

 

Bu yazı 525 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV