Uçaklarda Koltuk Planı – Türk Hava Yolları Airbus 330

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda 56 adet Airbus 330 tipi uçak  bulunan Türk Hava Yolları şirketinin uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce bilet aldıktan sonra koltuk rezervasyonu ve check-in (çekin) yaparken  yaparken hangi koltuğu seçmeliyim? Türk Hava Havayolları şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. son bir kaç saat kala ise tescilinden hangi model uçağa bineceğimizi bilmekteyiz. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y yada W harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

Türk Hava  Havayolları Şirketinin Airbus 330 tipi uçaklarının

8 adeti C22 Y228 koltuk konfigürasyonuna sahip.Tescilleri :TC-JNF, TC-JNG, TC-JNA, TC-JNB, TC-JNC, TC-JND, TC-JNE ve TC-JIT

4 adeti F4 C36 Y183  koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JIO, TC-JIS, TC-JIV ve TC-JIY

2 adeti C30 Y137  koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-LNA ve TC-LNB

1 adeti F4 C36 Y183 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili: TC-JIP

3  adeti C30  Y190  koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JIL, TC-JIM ve TC-JIN

10 adeti C28 Y261 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JNO, TC-JOM, TC-JOH, TC-JOJ, TC-JOK, TC-JOL, TC-LNC, TC-LND, TC-LNE ve TC-LNF

1 adeti C28 Y260 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili: TC-JOG

1 adeti Y1 koltuk onfigürasyonuna sahip Tescili: TC-JNR

17 adetinin konfigürasyonları belli değil. Tecilleri: TC-JIR, TC-JNH, TC-JNI, TC-JNJ, TC-JNK, TC-JNL, TC-JNM, TC-JNN, TC-JNP, TC-JNS, TC-JNT, TC-JNZ, TC-JOA, TC-JOB, TCJOE, TC-JOF ve TC-JOI

7 adeti ise kargo modelinde. Tescilleri: TC-JDO, TC-JDP, TCJDR, TC-JDS, TC-JCI, TC-JOV ve TC-JOU

Yeşil ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Yeşil sarı işaretli olanlar ise aynı yeşil koltuklar gibi geniş alana sahip.

Sarı ve beyaz işaretli olanlar normal koltuklar.

Kırmızı renkli işaretli olanlar ise en kötü  koltuklar.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Aşağıdaki resimlerde değişik koltuk konfigürasyonuna sahip Türk Hava Yolları şirketine ait Airbus 330 model  uçakların 5 versiyon  koltuk düzenini görmektesiniz.

Turkish Airlines Airbus 330 seat plan.

 

Resim seatguru

 

Bu yazı 27049 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Fatih A dedi ki:

    Merhaba,,
    A330’ların 29 adedi A330-300, sadece 1 adeti leasing, oturma düzenleri standart,
    Ama A330-200’ler, kargoları saymıyorum, çoğu leasingle gelmiş ve düzenler dağınık, THY bunları first class (F) ile kullanmadı, konfügirasyon değişikliğine gitti, ki bazıları yine değişiyor; istediğiniz bilgileri bulabileceğiniz bir link verebilirim.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV