Uçakların İsimleri Ve Hikayeleri – THY B777 – TC-JJM – Marmara

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin ilginç hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi  sevgili Alp Ağabeyin harika anlatımıyla iç denizimiz olan Marmara Denizi’nin ismini taşıyan TC-JJM  tescilli Boeing 777 tipi uçağın hikayesini paylaşıyoruz.

“Bugün bizim bir iç denizimiz olan Marmara’nın adının nereden geldiği de ilginç. Kelime yine Türkçe kökenli değil.
μάρμαρο , okunuşu marmaro, Yunanca mermer anlamına gelen “Marmaros” tan gelmiştir. Deniz üzerindeki adalarda, özellikle bugünkü Marmara Adası’nda bol miktarda bulunan mermer ocakları nedeni ile bu denize Marmara denilmiş.
İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ,Yalova ve Kocaeli ile çevrili denizimizin bugünkü en büyük sorunu, Marmara Bölgesi’ndeki sanayi yoğunluğu ve yerleşim nedeni ile biyolojik ve kimyasal kirlenmedir. 40 sene önce 146 balık türünün yaşadığı Marmara Denizinde bugün yaşayan balık türü sayısı 10’un altına inmiştir. (Recep İvedik’teki gibi say ülen o türleri demeyin 😀 )
Kuzey Anadolu fay hattının bu denizin dibinde olması ve halen aktif olması , bölgeyi ciddi tehdit etmektedir.  Tabiiki uçakta diğer uçaklar gibi Marmara ile yazıdan başka alakalı bir şey  göze çarpmıyor.”

Bu yazı 1953 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV