Uçuş Ekibinin Bütün Ülkelere Vizeleri Varmıdır?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Bütün havacılık meraklılarının merak ettiği sorulardan biridir. Uçuş ekipleri bütün ülkelere nasıl girebiliyor  ve oralarda nasıl kalabiliyor? Pilotların ve kabin ekiplerinin bütün ülkelere girebilmesi için vizeleri varmıdır?

Uçuç ekipleri yolculara göre daha farklı bir uygulama ile ülkelere giriş yapmaktadırlar. Ancak bu girişler ülkeden ülkeye değişmektedir. Örneğin Amerika’ya uçuş ekiplerinin girebilmesi için özel ekip vizesi gerekirken çoğu ülkeye vize zorunluluğu olmamakta. Uçuş ekipleri bu gibi ülkelere güncel pasaportları, uçuş ekibi belgesi ve gümrükte hazırlanan resmi ekip belgesi (GENDEC – General Declaration) ile giriş yapabiliyor. Bununla birlikte uçuş ekipleri zaman kaybetmemek için yolculardan ayrı olarak özel kontrol bölgelerinden geçerler.

Uçuş ekiplerine verilen izinlerde ülkeden ülkeye farkeden süreler mevcut. Bazı ülkeler 72 saat süre tanırken, bazı ülkelrde 5 güne kadar çıkabilmektedir. Bu sürelerin kesin olarak aşılmaması gerekirken özel durumların oluşmasında ilgili ülkenin konsoloslukları tarafından bu süreler uzatılabilmektedir.

 

 

Bu yazı 2027 kere okundu.
Etiketler:
genel
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV