amerikadan Sonra ingiliz İstihbarat Uçakları Karadeniz’de

Paylaş
 

Uzun zamandır amerikanın P8 Poseidon, RC-135 ve RQ4 Global Hawk tipi istihbarat türü askeri unsurları Karadeniz üzerinde özellikle Ukrayna kıyılarında radarlarımıza takılmaktaydı.Sigonella’dan kalkan bahsi geçen uçaklar Yunanistan ve Buylgairstan havasahalarını katederek Karadeniz üzerine çıkarak uzun süre istihbarat görevlerini yapıp aynı yoldan geri dönüyorlardı. Bazen uzun süren görevlere de amerika hava kuvvetlerine ait tanker uçaklar bu uçaklara yakıt desteği sağlamaktaydı. Hatta yine haberleirmizde ara sıra sizlerle paylaşıyoruz bu görevi yapan uçaklara da Rusya Hava Kuvvetleri uçakları önlemeler yapmakta ve taciz etmekte.

Son zamanlarda NATO’ya ait AWACS tipi uçaklar da her ne kadar Karadeniz üzerine gitmese de Bulgaristan ve Romanya kıyılarına kadar gelerek görevlerini icra etmekteler.

Yine son günlerde daha önce varlığı görülmeyen ya da nadir görülen bir ülkenin yani ingilterenin de istihbarat uçaklarının amerikanın uçaklarının görev yaptığı bölgelerde uçuş yaptığı görüldü.

ingilterenin Kıbrıs’ta bulunan Akrotiri hava üssünden kalkan ingiltere kraliyet hava kkuvvetleri (RAF) ait RC-135, Bombardier Sentinel R1 tipi keşif ve istihbarat uçaklarının yine Türkiye hava sahasına girmeden amerikan uçakları gibi Yunanistan ve Bulgaristan havasahaları üzerinden Karadeniz’e çıkarak görevlerini icra ettikleri ve bu görevlerin son günlerde artış gösterdiği görüldü.

Resim

Resim

Bu yazı 469 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV