Havacılık Tarihinde Nadir Gerçekleşecek Olay

Paylaş
 

26 Şubat 2018 günü   Bulgaristan – Sofya Havalimanı’nda eşine nadir rastlanacak bir olaylar zinciri gerçekleşti. Aynı şirketin aynı model farklı 3 uçağı aynı arızadan problem yaşadı.

Olaylar şöyle gerçekleşti:

1.Olay:

WizzAir şirketine ait W64321 sefer sayılı Sofya – Beauvais seferini yapmak üzere kalkış için pistte hızlanmaya başlayan HA-LXL tescilli Airbus A321-231 tipi uçağın pilotları hız göstergesinin doğru değerleri göstermediğini farkedince kalkışı iptal etti ve aprona geri döndü. Uçak 8 saat sonra yeniden servise verildi.

2. Olay:

Yine Wizz Air şirketine ait W64351 Sofya – Milano Bergamo seferini yapan HA-LXD tescilli Airbus a321-231 tipi uçak kalkışını yaptıktan sonra pilotlar  23000 feet seviyelerindeki seyir irtifalarına tırmadıkları sırada  hava hızı göstergelerinin doğru hızı göstermediğni farketti. 10000 feet seviyelerinde tırmanışı durduran ve  PAN seviyesinde acil durum bildiren pilotlar havada bir süre turladıktan sonra Macaristan’ın Budapeşte Havalimanı’na  yönlendikten sonra  güvenli bir şekilde inişlerini gerçekleştirdiler. Uçağın burada bakıma alındığı yerine seferi gerçekleştirmesi için HA-LXH tescilli aynı model uçağın verildiği bilgisi paylaşıldı.

3.Olay:

Wizz Air şirketine ait W64427 sefer sayılı Sofya – Tel Aviv seferini yapan HA-LXU tescilli Airbus A321-231 tipi uçağın pilotları tırmanış sırasında hava hız göstergelerinin doğru değerleri göstermediğini farkedince PAN PAN PAN seviyesinde acil durum bildirdikten sonra tırmanışı 12000 feet seviyelerinde durudurup Sofya üzerinde turlamaya başladılar. Sofya Havalimanı’ndaki  hava durumu yüzünden pilotlar Macaristan’ın Budapeşte Havalimanı’na yönlenmek ( divert etmek ) istediklerini belirttiler. Kalkışlarından yaklaşık 1.5 saat sonra uçak Budapeşte’ye güvenli bir şekilde inişini gerçekleşti ve bakıma alındı.

Havacılık tarihinde tekrarı nadir olacak olan bu olay kayıtlara bu şekilde geçti.

 

 

Bu yazı 1098 kere okundu.
Etiketler:
Airbus 321 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV