Bir Devrin Daha Sonu – Air İtaly

Paylaş
 

Bir devrin daha sonu. – Air Italy.

Merhaba sevgili havacılık meraklısı arkadaşlarım. Bugün ki konumuzu geçen hafta tasfiye kararı alan İtalya’nin Air Italy şirketi.

1996 yılında kurulan ve ilk adı Alisarda Havayolları olarak anılan şirket, daha sonrasında ise Meridiana olarak adını değiştirerek yoluna devam etti. Sonra ki zamanlarda bir diğer italyan şirketi Eurofly ile birleşmeye gitti. İsmini yine değiştiren şirket bu kez de Meridiana Fly oldu.

Şirketin filosunda eski model MD-82 ve MD-83 uçaklar bulunuyordu aslında bir nevi de kendi yağını, ciğerini kavuruyordu. Sonrasında ilginç bir hamle yaparak Qatar Airways, Meridiana sirketi ile anlaşma imzalandığını duyurdu. Buna göre merkezi Sardinya adasında bulunan Olbia kentinde bulunuyorken, anlaşmadan sonra asıl ana merkezi Milan-Malpensa havalimanı oldu. Qatar Airways %49 sahibi olurken, %51 sahibi ise Alisarda grup company olarak kalmış oldu. Filosunda ki eski uçakları elden çıkartmak da isteyen Qatar Airways yerine yeni nesil B737-8MAX ile takviye edeceğini açıklamış, geniş gövde ihtiyacını da kendi elinde kiralık olarak bulunan A330-200’lerden 5 adet vermişti. Bunlar ile kıtalararası seferler gerçekleştiriyordu. Küçük ortak gibi görünmekle birlikte, Air Italy’nin fiilî kontrolü Qatar Airways’teydi. Air Italy’nin Milano çıkışlı olarak başlattığı ABD uçuşları, Atlantik’in diğer yakasında büyük tepkiyle karşılanmıştı. Los Angeles, Miami, New York JFK ve San Francisco, şirketin ABD’deki uçuş noktaları olmuştu. İş öyle bir noktaya gelmişti ki, Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian, şirketin resmî web sitesinde yayımladığı uzunca bir makale ile Qatar Airways’i suçlamıştı. 2016 yılında %9,2 ve 2017’de %18,4 oranında zarar eden Air Italy’nin yüz milyonlarca Euro kaybettiğine dikkat çeken Ed Bastian, bu durumdaki bir şirketin nasıl olup da bir anda filosunu yenileyebildiğini ve Kuzey Amerika’daki bir çok kente yeni seferler planladığını sorgulamıştı.

25 Şubat 2020 günü operasyonlarını durduran Air Italy, takip eden 2018 ve 2019 yıllarında da sırasıyla 179 milyon USD ve 218 milyon USD zarar etmişti. Sonuç itibarı ile geçen hafta toplanan Alisarda grubu şirketin bu şekilde yoluna devam edemeyeceğine karar vererek şirketin tasfiyesine karar verdi. Bileti olan yolcular ise Wamos Air, AlbaStar gibi şirketler ile gidecekleri yerlere taşınıyor. Böylece bir şirket daha tarihin tozlu sayfalarında yer almış oldu..

Semih Seydan

İtalyan Havayolu Şirketi Uçuşlarını Durdurdu

Bu yazı 811 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV