Boeing 777 – EICAS Modları

Paylaş
 

Boeing 777 EICAS’ının iki modu olduğunu biliyor muydunuz?

10995436_756604757780364_4144003171611069233_o

Sağdaki moda Compacted Mode adı verilir, kompakt mod aktif edildiğinde EICAS ekranında uçuş ekibi N1 ve EGT değerlerine ek olarak N2, Fuel Flow, Oil Pressure, Oil Temperature, Oil Quantity ve Vibration bilgilerini görebilir. Ancak Compacted mode’da değerlerin risk sınırları gösterilmez. Pilot, MFD’lerden herhangi birinde Engine sinoptiğini açarsa, sinoptikte sınırları görebilir.

Sınırlar derken, B777 Engine sinoptiği Oil pressure’ın (Yağ basıncı) motorun normal çalışma durumuna göre en düşük limitlerini kırmızı ile belirtir, risk oluşturabilecek değeri koyu sarı ile, Oil temperature’ın (Yağ ısısı) riskli değerlerini koyu sarı – kehribar rengi ile, maksimum değerini ise kırmızı ile belirtir. Bu değerlerden herhangi biri risk oluşturmaya başlarsa yine koyu sarı ile uyarılır/belirtilir, aynı uyarı işlemi kompakt modda da geçerlidir fakat sınırlar gözükmez.

Ancak, pilotlar uçuş boyunca kullanılmadığı sürece Lower MFD’yi kapalı tutarlar. Bu yüzden uçuş boyunca Engine Sinoptiğini kullanmak pek memkün değildir, tavsiye edilmemektedir. Değerler ile ilgili anlık bilgi için compacted mode tercih edilir.(SOP)

Bu arada, EICAS compacted mode aktif etmek için sağ veya sol MFD’de Display Select switch’i EICAS’a ayarlanır, hangi MFD’de EICAS açıksa (Sağ veya sol, alt MFD ile bu işlem yapılamıyor) Display Select panelden EICAS’ın açık olduğu MFD seçilir, aynı MFD’de ENG sinoptiği tuşuna basılır, EICAS compacted olunca MFD tekrar NAV veya MFD moduna alınır, duruma göre de PFD modu.

Sonuç olarak, ister compacted mode aktif olsun, ister olmasın, motorla ilgili değerlerde herhangi bir risk oluştuğunda 777’nin uyarı sistemleri otomatik olarak alt MFD’de ENG sinoptiğini açıp uçuş ekibini uyarır.

Halil Kamaz

Bu yazı 4658 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV