İstanbul Havalimanı’nda Deniz Etkisi Kar Yağışı Etkili Oldu

Paylaş
 

Bugün (18/01/2021) sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı çevresini etkileyen sağanak kar yağışı uçuşların aksamasına neden oldu. İniş için yaklaşan uçaklar, havada tur atmak zorunda kaldı.

Havada tur atan bazı uçakların radar görüntüsü:

Açıklama yok.

Açıklama yok.

Açıklama yok.

Ayrıca TK387 sefer sayılı Tiflis-İstanbul seferini yapan TC-LSV, TK971 sefer sayılı Ercan-İstanbul seferini yapan TC-LSR ve TK349 sefer sayılı Bişkek-İstanbul seferini yapan TC-LSL tescilli Airbus A321-271NX tipi 3 uçak Çorlu Atatürk Havalimanı’na divert etti (yöneldi).

Açıklama yok.

Açıklama yok.

Açıklama yok.

Hava trafiğini aksatan bu kar yağışı, deniz etkili kar sağanağıydı. Deniz etkisi kar sağanakları, deniz sıcaklığı ile üst seviye sıcaklığı arasındaki farktan dolayı oluşan nem ve kararsızlık sonucu oluşuyor. Katmanlar arası rüzgar uyumu ve üst katmanların nemlilik koşulları sağlandığında oluşan kar sağanakları, şartlara göre vurucu olabiliyor. Sabah saatlerinde İstanbul’da görülen kar sağanakları da bu mekanizmanın bir sonucuydu. Karayel yönlü rüzgarla İstanbul Avrupa yakasının kuzey ilçelerinde ve Anadolu yakasında etkili sağanaklar görüldü. Ayrıca bu sağanaklar yerel olarak etkili olduğu için, kısa mesafelerde büyük farklar oluşabiliyor. Deniz etkisi kar (DEK) sağanaklarının oluşumuna bir de bu şekil üstünden bakalım:

What is lake-effect snow? | AccuWeather

Bu yağış mekanizmasını özellikle Karadeniz etkisine açık olan yerlerde, Van Gölü kıyılarında ve duruma göre Ege sahillerinde görebilmekteyiz. İstanbul özelinden bakacak olursak, yakın tarihlerin efsanesi olarak görülen 9 Ocak 2017 ve 17-18 Şubat 2015 sistemleri de DEK sistemi idi. DEK sisteminde görülen tipik bir MGM radarı görüntüsü.

Soğuk ve Karlı Bir Yılbaşı | Hava Delisinin Not Defteri

Bu yazı 238 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV