İstanbul Yeni Havalimanı Gerçek Zamanlı Simülasyonu

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – İstanbul’da yapımına başlanan ve 2018 yılında açılması planlanan 3. Havalimanı’nın gerçek zamanlı yaklaşma simülasyonu yayınlandı. DHMİ ( Devlet Hava Meydanları İşletmesi ) 2018 yılında 1. Aşamasını devreye almayı planladığı yeni havalimanındaki paralel iki pistesatte 40 adet iniş, 40 kalkış yapılmasını planlıyor. Havalimanı tam kapasite ile çalışmaya başladığında ise 6 adet pist ile yılda 150 milyon yolcuyu karşılamaya başlayacak.

Avrupa hava trafik kontrol otoritesi Eurocontrol ve DHMİ halen bir kaç simülasyon oturumlarının çalışmasını yapıyor ve bu çalışmalar şöyle sıralanabilir:

1.aşamanın uygulanmasında yeni havalimanı havasahası 14 ATC APP sektörü içinde 3 katman halinde GND yani 0’dan FL245 seviyesine kadar 3 havalimanı ( Atatürk – Sabiha Gökçen ve Yeni havalimanı ( LTBA, LTFJ, LTFM) mümkün olan en yüksek kapasiteyi elde etmek için 3 Nokta birleştirme Sistemleri (PMS) olarak tasarlandı ve ve bu sistem  aynı anda çalışıacak. Bu kompleks SID / STAR’ın yeni tasarımı ve holdingleri yani beklemeleirde içeriyor. Simülatör, gelecekteki trafik artı gözönüne alınarak artışın olması ihtimaline üzere uyarlandı. Sistemin tüm gerekli ATC araçlarıyla donatılması planlanıyor.

Detaylar için TIKLAYINIZ

 

Bu yazı 3465 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV