Kokpitte Kitap Okuma Keyfi

Paylaş
 

Okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla hurdaya ayrılan uçaktan dönüştürülen kütüphaneye gelen çocuklar, kitap okurken hayal dünyalarında yolculuğa çıkıyor.

Çankırı’da Temalı Kütüphaneler Projesi kapsamında, hurdaya ayrılmış uçaktan oluşturulan kütüphaneye gelen öğrenciler, kitap okurken hem yolculuk yapıyormuş hissine kapılıyor hem de hayal dünyalarında yolculuğa çıkıyor.

Çankırı Belediyesi tarafından çocuk ve gençlerin okuma alışkanlığını geliştirmek amacıyla hayata geçirilen Temalı Kütüphaneler Projesi kapsamında uçak kütüphane oluşturuldu.

Belediye, uçuş ömrünü tamamlamış bir Airbus A 300 tipi uçağı satın alarak İstanbul’dan parçalar halinde 5 tırla kente getirdi.  Özel bir çalışma ile kütüphaneye dönüştürdü.

Uçak Kütüphane Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nın yan tarafına yerleştirildi. Uçak kokpitinde  okuma fırsatı bulan Çankırılı çocuklar, kütüphaneye severek geliyor, farklı ortamlarda kitap okuma fırsatı buluyor.

Şehir içi ve dışından pek çok ziyaretçiyi ağırlayan kütüphane, açıldıkları 2016 yılından bugüne kadar yaklaşık 7 bin ziyaretçiye kitap okuma imkanı sundu.

“Çocuklar kütüphanelere daha sevinerek geliyor”

Çankırı Belediyesi Temalı Kütüphaneler Sorumlusu Ali İhsan Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temalı kütüphanelerin farklı bir algıyla çocukları kitapla buluşturma projelerinden biri olduğunu söyledi.

Çocukların kütüphaneye gelerek aynı zamanda uçak gördüklerini belirten Koç, “Öğrenciler kütüphanenin içine girdiklerinde kitaplarla ve oyuncaklarla buluşuyor. Bizler de çocuklarımıza uçağımızı tanıtıyoruz.” dedi.

Çocukların kütüphaneye eskiye göre daha sevinerek geldiğini vurgulayan Koç, “Çocukların daha önce uçağa, gemiye, trene binmediği düşünülürse çok farklı algılanıyor. Çocuklar içerideki satranç, puzzle gibi oyunlarla oynuyor, bizler de kitaplarla buluşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Sadece uçak kütüphanesini 4 bin 500 civarında ziyaret eden var. Sadece çocuklar değil, şehir dışından gelen vatandaşlarımız da kütüphaneleri görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

“Uçağın içinde gerçekten havalanıyor hissine kapılıyorum”

Çankırı Karatekin Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Azra Tatan ise uçak ve tren kütüphaneyi çok sevdiğini vurgulayarak, “Kitap okumayı çok seviyorum ama bu kütüphanelerde okumak daha heyecanlı oluyor. Uçağın içinde gerçekten havalanıyor hissine kapılıyorum. Uçağın kokpitinde kitap okuma fırsatı buluyoruz, eğlenceli bir yer burası.” dedi.

Ayrıca uçak ve tren temalı kütüphanelere yakın zamanda bir de gemi kütüphanenin ekleneceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bu yazı 632 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV