Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Pegasus Uçaklarının İlginç Özelliği Ne?

Pegasus Uçaklarının İlginç Özelliği Ne?

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Ülkemizin havayolu şirketlerinden biri olan Pegasus Havayolları’nın 2 uçağının ilginç bir özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu iki uçağı diğer uçaklardan ayıran ilginç özellik ne?

Pegasus Havayolları şirketinin filosu bilindiği üzere Boeing 737 ve Airbus 320 tipi uçaklardan oluşuyor. Ancak şirketin kiralamış olduğu iki adet uçakta ilginç bir özellik mevcut. Özellikle daha önce İrlanda merkezli low cost modeli ile çalışan Ryanair şirketinden gelen 2 adet uçağın mevcut olan özelliği uçağın kendine ait “air stair” adı verilen bir merdiveninin olması. Operasyonların daha hızlı ve daha ucuza yapılması adına tasarlanan bu özelliğin uçağın o özelliğini kullanan şirkete genel olarak ekonomik yönden yardımcı olmakta ve operasyon zamanını minimuma indirdiği tahmin edilmekte. Yolcu ve uçak trafiği yoğun olan meydanlarda özellikle merdiven, köprü gibi operasyonlarda kaybedilen zaman bu merdiven sayesinde geri kazanılabilinir.

Pegasus Havayolları sahip olduğu bu uçakların bu özelliğini kullanıyor mu bilmiyoruz. Daha önce rastlamadık ama çoğu operasyonda şirkete yardımcı olabileceği düşünülebilinir. Hatta imalattaki uçaklara eklenebilir.

Bu özelliğe sahip uçaklar şunlar TC-IZG ve TC-CPO

Peki merdiven uçağın neresinde ve nasıl açılıyor? Merdiven uçağın sol ön kapısının altında bir kapağın içinde gizli.

Merdivenin açılmış hali.

Ve Operasyonun bir videosu:

2 adet yorum var.

 1. do you even check dedi ki:

  Bu yapıcı yoruma göre yazıda gerekli düzeltmeleri yaparsanız yeter, akabinde onay vermenize bile gerek yok.
  *…Pegasus Havayolları’nın 2 uçağının ilginç BİR özelliği olduğunu BİLİYOR MUYDUNUZ?
  *…özelliği uçağın kendine ait ”air stair” adı verilen bir merdiveninin olması.
  *Operasyonların daha hızlı ve daha ucuza yapılması adına TASARLANAN bu ÖZELLİĞİN uçağı kullanan şirkete genel anlamda(?) ekonomik olarak yardımcı OLDUĞU ve operasyon ZAMANINI minimuma indirdiği tahmin edilmekte.
  *…köprü gibi operasyonlarda kaybedilen zaman bu merdiven sayesinde geri KAZANILABİLİR.
  *…uçakların bu özelliğini KULLANIYOR MU bilmiyoruz. Daha önce rastlamadık ama çoğu operasyonda şirkete yardımcı OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLEBİLİR.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Düzletmeleriniz için çok teşekkür ederiz. Amatör olarak elimizden gelen bu. Gözden kaçan, eksik, bilgimizin sınırlarını aşan çok şeyler olabiliyor. Ama yazım hatalarına dikkat çekmişsiniz. Çok teşekkür ederiz. Dikkat edeceğiz bundan sonra.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri