Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Russian Knights – Rus Şovalyeleri – Teknofest 2019
22 Eylül 2019
Goklerdeyiz Admin

Russian Knights – Rus Şovalyeleri – Teknofest 2019

Teknofest 2019’u anlamlı kılan bu yıl bir çok neden vardı. Geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl sergilenen platformlar hem daha fazlaydı hemde Rusya’dan bir çok platform festivale katılmış ve bizler de bunları yakından görerek belkide bir daha hiç göremeyeceğimiz uçakları canlı canlı gördük. Bu uçaklardan biri de Sukhoi Su-35’ti ancak Su-35 hafta içi gösterilerini yaparak gitmiş olsa da gösteri yapmak için gelen Russian Kinghts – Rus Şovalyeleri üzüntümüzü biraz hafifletmişti. Sukhoi Su-30 tipi 4 adet uçak ile gösteri yapan ekip Su-35 kadar olmasa da kulaklarımızın pasını silmeye yetti ve hafızalarımızda mükkemel bir anı bıraktı.

4 asıl 1 yedek toplam 5 Su-30 tipi uçaktan oluşan Russian Knights Teknofest 2019 için park yerindeler. Yanlarında da Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait RA-76669 kuyruk numaralı İlyushin İl-76MD tipi nakliye uçağı duruyor. Uçak muhtemelen gösteri ekibinin lojistik uçağı.

Su-30 tipi uçakların bu kada büyük cüsseli olacağını tahmin etmemiştim. Su-30’un F-16 lardan ne kadar cüsseli olduğunu sizlere ancak bu fotoğraf ile anlatabilirim.

Gösteri saati yaklaştıkça heyecanlanmaya başlamıştım. Çünkü ilk kez yabancı bir akrobasi ekibi izleyecektim. Motorlarının çalıştığını duyduğumda heyecan bir o kadar daha arttı. İnanılmaz motor sesleri olduğu söyleyebilirim. Çünkü ilk kez duyduğum için ilgiç gelmişti. 8 adet devasa motor uçakları biraz sonra gökyüzü ile buluşturmak için ulumaya başladı. Resmen tabiri caizse motorlar uluyordu. Ve uçaklar pist başı yaptılar. İkişer ikişer kalkıp havada buluştuktan sonra başladılar bale yapmaya. Evet hareketler uçuş aynı bir baleye benziyordu..Ağır ağır .. sakin ama tek bir uçakmışçasına. Uçaklar gösteri yaparken çektiğim o kareler.

Ben ilk kez yabancı bir akrobasi takımını izliyordum. Türk Yıldızları ve SoloTürk’ten alışık olduğumuz hareketleri beklerken yavaş yavaş hareketler bir süre sonra sıkıcı gelmeye başladı. 4 uçak bir o yana bir bu yana uçuyorlar dikiliyorlar alçalıyorlar. ama hiç bir hareket olmayınca uçuş sıradan gelmeye başladı. Bir süre sonra 4 uçak ikiye ayrıldı. Ayrılan iki uçak inerken kalan iki tane gösterilerine devam ediyordu. Evet hareketli dakikalar başlamıştı.Ters uçuşlar kesişmeler derken iki uçaktan biri daha bir süre sonra ayrıldı ve gösteride tek uçak kaldı.

Tek uçak ne yapacak diye beklerken Su-35’in hareketlerine benzer hareketler yapmaya başlayan uçak heyecanı yeniden doruklara taşıdı. Gökyüzünü yırtarcasına dikilerek serbest düşen uçak inanılmaz görünüyordu. Uçak bildiğiniz havada savrularak aşağıya iniyordu.

Ve gösterinin sonu yaklaştığını hissettik. İşte burada tabiri caizse dananın kuyruğu koptu. Havacılk ile yakından alakalı olanlar Rus uçaklarının meşhur kobra hareketini bilirler. Kalan tek uçak yer çekimine meydan okurcasına önce burnunu dikti dimdik durarak resem yer çekimine meydan okudu. Aşağıdaki fotoğrafın video olduğunu düşünün pilot uçağı  resmen havada o şekilde asılı bıraktı.

Ve sizler için o inanılmaz anların videosu. Nasıl ya olurmu öyle şey demeyin. Gerçekten oluyormuş…

O anın şaşkınlığını atlattık. Gerçekten hem gözlere hem kulaklara hitap eden gösterinin tadı damağımızda kaldı. Kalan son uçakta gösteriye damgasını vuran hareketini yaptıktan sonra bizleri selamladı ve flarelarını ateşleyerek inişini yapmak üzere gösteri alanından ayrıldı.

Ben ilk kez yabancı bir gösteri ekbini izledim. Beklendik hareketlere alışık olduğumuz için bu ekipten de aynı performansı bekliyorduk. Güzel başlayan gösteri sıkıcı devam ederken sonlara doğru güne damgasını vuran hareketle bitmiş ve umduğumzu kadar güzel bir gösteri izlemiştik.

 

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya