Uçaklarda Koltuk Planı – Qantas – Boeing 747

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda  11 adet Boeing 747-400  tipi uçak  bulunan  Qantas  şirketinin uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce bilet aldıktan sonra koltuk rezervasyonu yaparken hangi koltuğu seçmeliyim? Qantas  şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. son bir kaç saat kala ise tescilinden hangi model uçağa bineceğimizi bilmekteyiz. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y yada W harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

Qantas Boeing 747  tipi uçaklarının

1 adeti Boeing 747-438 tipi ve F14C52W32Y255 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili:VH-OJM

1 adeti Boeing 747-48E tipi ve F14C52W32Y255 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili:VH-OEB

3 adeti Boeing 747-438 tipi ve C58W36Y270 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili:VH-OJS, VH-OJT ve VH-OJU

6 adeti Boeing 747-438ER tipi ve C58W36Y270 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili:VH-OEF, VH-OEE, VH-OEG, VH-OEH, VH-OEF, VH-OEI, VH-OEJ

Yeşil ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Yeşil sarı işaretli olanlar ise aynı yeşil koltuklar gibi geniş alana sahip.

Sarı ve beyaz işaretli olanlar normal koltuklar.

Kırmızı renkli işaretli olanlar ise en kötü  koltuklar.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Aşağıdaki resimde F14C52W32Y255 ve C58W36Y270   koltuk konfigürasyonuna sahip Qantas şirketine ait Boeing 747 model uçakların koltuk düzenini görmektesiniz.

Qantas Boeing 747  model aircraft seat plan, seat map, sitzplan.

Bu yazı 2090 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 747
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV