Uçaklarda Koltuk Planı – Qatar Airways – Airbus 330

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda 28 adet Airbus 330  tipi uçak  bulunan Qatar Airways / Qatar  Havayolları  şirketinin uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce bilet aldıktan sonra koltuk rezervasyonu yaparken hangi koltuğu seçmeliyim? Qatar Airways   şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. son bir kaç saat kala ise tescilinden hangi model uçağa bineceğimizi bilmekteyiz. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y yada W harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

Qatar Airways / Qatar Havayolları Airbus 330 tipi uçaklarının

8 adeti C24 Y248 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: A7-ACH, A7-ACD, A7-ACG, A7-ACI, A7-ACJ, A7-ACK, A7-ACL, A7-ACM

2 adeti C24 Y236  koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: A7-AFL, A7-AFM

10 adeti C30 Y275 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: A7-AED, A7-AEE, A7-AEF, A7-AEG, A7-AEH, A7-AEI, A7-AEJ, A7-AEM, A7-AEN, A7-AEO

4 adeti F12 C18 Y208 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: A7-ACA, A7-ACB, A7-ACC, A7-ACE

3  adeti F12 C24 Y223  koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: A7-AEA, A7-AEB, A7-AEC

1 adeti F12 C24 Y192  koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili: A7-ACF

Yeşil ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Yeşil sarı işaretli olanlar ise aynı yeşil koltuklar gibi geniş alana sahip.

Sarı ve beyaz işaretli olanlar normal koltuklar.

Kırmızı renkli işaretli olanlar ise en kötü  koltuklar.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Aşağıdaki resimlerde aynı model uçaktaki iki değişik koltuk konfigürasyonuna sahip Qatar Airways / Qatar Havayolları şirketine ait Airbus 330 model uçakların koltuk düzenini görmektesiniz.

Qatar Airways Airbus 330  aircraft seat plan, seat map, sitzplan.

Qatar_Airways_Airbus_A330-300_3 Qatar_Airways_Airbus_A330-200_1 Qatar_Airways_Airbus_A330-200_2

Qatar_Airways_Airbus_A330-300_3

Kaynak seatguru

Bu yazı 5020 kere okundu.
Etiketler:
airbus 330
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV