Uçakların İsimleri Ve Hikayeleri – THY A330 – TC-JNS – Hattuşaş

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin ilginç hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi Alp Ağabeyin harika anlatımıyla Çorum ilimizin ismini taşıyan TC-JNS  tescilli Airbus 330 tipi uçağın hikayesini paylaşıyoruz.

“Çorum denince akla ilk leblebi gelir ve peşinde de eklenir Çorum’dan adam çıkmaz diye. Halk arasında çok yanlış olarak kullanılıp Çorum’luları üzen bu sözün aslı “Çorum o kadar güzel bir yer ki, adam oradan çıkmıyor, terk etmiyor” dur. Yerseniz , yani leblebiyi…
İşin bizi ilgilendiren asıl kısmı ise Hattuşaş’ın bu ilimizde bulunmasıdır. Anadolu’daki kurulmuş en önemli uygarlıklardan biri olan Hititler’in başkenti Hattuşaş, bin tanrılı kent olarak da anılır. Hititler birçok doğa olayını tanrılara bağlamakta, ancak onları, insan şekilli olarak düşünmekteydiler. Tanrılar yer, içer, acıkır, öfkelenir ve çalışırlardı. Büyülerden etkilendikleri gibi zayıf ve kuvvetli yönleri de vardı.Krallar gibi haremleri olduğu gibi çözülmesi zor sorunları fikir alışverişinde bulundukları bir danışma meclisinde tartışırlardı.
Aklınıza gelebilecek her şey için bir tanrı bulunmaktaydı. Fırtına, güneş, ışık, tahıl ve hububat, savaş, salgın hastalıklar, yeraltı vb..Hitit tanrıları sadece Anadolu tanrılarından oluşmamakta, Sümer, Asur, Akad gibi uygarlıkların tanrıları da büyük saygı görüyorlardı.
En büyük ve en çok korktukları tanrıları Fırtına tanrısı idi, eşi ise Güneş tanrıçası..Tanrıçaların önemli oluşunun toplumdaki izdüşümü sonucunda kadın ve erkek toplumda eş değer konumda idi.
Kral III.Hattuşil ile Mısır Firavunu II.Ramses arasında yapılan Kadeş Antlaşması’nın tabletleri Hattuşaş’da bulunmuştur ve dünyanın bilinen ilk yazılı antlaşmasıdır. Tabletler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
Hattuşaş mutlaka görülmesi gereken ören yerlerinden birisidir..
THY, TC-JNS tescilli Airbus A330 tipi uçağına Hattuşaş ismini vermiştir.
Elbette uçak üzerinde Hattuşaş ile ilgili hiçbir görsel bulunmamaktadır.

Bu yazı 3254 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV