Concorde Türkiye’ye Geldi mi?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Sesten hızlı olarak üretilen yolcu uçaklarından biri olan Concorde taraihinde hiç Türkiye’ye geldi mi?  British Airways ve Air France şirketleri bir kaç kez Türkiye’ye sefer gerçekleştirmişlerdi. Bu ziyaretlerden ilki 25 Ekim 1986 yılında oldu. Yukarıdada bahsettiğim gibi British Airways İstanbul – Londra tarifeli seferini bir kereye mahsus Concorde ile yapmıştı. 67 yolcusu ile öğle saatlerinde İstanbul – Atatürk Havalimanı’na inen G-BOAA tescilli Concord uçağın seferinden en çok karlı çıkan yolcular olmuştu. Normal sefer için bilet alan yolcular bu özel sefer için kullanılan Concorde ile normal bilet ücretine bu uçak  ile seyahat etme şansını elde etmişlerdi.

İkinci gelişi ise 3 Mayıs 1988 tarihinde olmuştu. Belçikalı bir deri şirketi başarılı bayilerini promosyon seyahati kapsamında Concorde ile bir İstanbul seyahati planlamıştı. Bu kez gelişinde yolcular folklor gösterileri ile karşılanmıştı. Atatürk Havalimanın da 2 saat kalan uçakta küçükte bir problem yaşanmış, neyse ki  kalkışından hemen önce  motorlarından birinde tespit edilen yağ kaçağı giderilerek bir kez daha İstanbul’a veda etmişti Concorde.

Üçüncü ve son gelişi ise 25 Ekim 1999 tarihinde gerçekleşti.  Özel bir tur kapsamında yolcularını Florida, Buenos Aires, Şili, Avustralya, Tayland, Kenya , Kahire gibi şehirlere götürdükten sonra sıradaki durağı İstanbuldu. F-BTSC tescilli uçak İstanbulda 3 gün kaldıktan sonra Paris’ e geri dönmüştü. Bu uçak gelişinden yaklaşık 9 ay sonra 2000 yılında Pariste kalkışından hemen sonra 104 yolcusu ile düşen uçaktı. Bu kaza ile Concordenin uçuş serüvenide sona ermişti. Aşağıda konu ile  ilgili yaptığım araştırma sonucu o tarihlerden  Milliyet gazetesi arşivlerinden derlediğim gazete kupürleri mevcut.

 

Screenshot_1 Screenshot_2Screenshot_3 Screenshot_4 Screenshot_16Screenshot_17Screenshot_5 Screenshot_6 Screenshot_7 Screenshot_8 Screenshot_9 Screenshot_10 Screenshot_11 Screenshot_12 Screenshot_13 Screenshot_14  Screenshot_15

concorde1 concorde2 concorde3 concorde4 concorde5

 

 

 

Bu yazı 3994 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Cafer dedi ki:

    Londra ya tatile gitmiştik ailecek 16 yaşındaydım dönüşte Concorde ile dömüştük efsaneydi çok uçağa bindim ama bu efsaneydi.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV