ATAK Simülatörü İlk Kez IDEF Fuarında

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

ATAK helikopterimizin  pilotlarının eğitimi için üretilen simülatör, üretilen özel bir  versiyonla ilk defa 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılması planlanan 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı‘nda (IDEF’17) sergilenecek.

Ülkemizin lider, Avrupa’nın önde gelen simülatör üreticilerinden HAVELSAN, ATAK helikopteri için eğitim alacak pilotların  yeteneklerinin artırılması ve eğitimlerinin simülatörler aracılığıyla pekiştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan ürünlerin üretimi için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bahsedilen proje kapsamında birden fazla simülatörr ürünün geliştirilip, kullanılması amaçlanıyor. Bu kapsamda pilotlara yönelik ilk simülatör ürün “silah” ve “aviyonik sistem” eğiticilerinden oluşturularak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi ve halen görev yapıyor. ATAK helikopterinde pilot ve silahçının önlü arkalı konumlanması dolayısıyla bu iki görevin gerekleri aynı simülatörde istenilen düzeyde gerçekleştirilemiyor. Bu yüzden 2 ayrı simülatör bir set halinde üretiliyor.

Üretilen imülatörlerde arazi koşullarının simüle edilebilmesi için uydu fotoğrafları ve 3 boyutlu modellemeler kullanılıyor. Çevrede bulunan elektrik direklerinden arazi yüksekliklerine kadar her şey gerçeğe uygun olarak sistemde yer alıyor. Özellikle helikopterlerin başına en çok gelebilecek; elektrik tellerine takılma, motor arızası gibi eğitimler simülatörlerde senaryo olarak defalarca tecrübe edilerek benzer bir durum uçuşta meydana gelirse pilotların kaza kırım durmunda bunun üstesinden gelebilmesine yönelik eğitimler veriliyor.

HAVELSAN, ATAK eğitimleri için ürettiği bu simülatörleri özel bir tasarımla birleştirerek ilk kez IDEF’17’de sergileyecek. Fuarda, pilot ve silahçı simülatörlerinin birleştirildiği bu ürün, ziyaretçilere en ilginç deneyimlerden birini yaşatacak.

ATAK helikopterlerinin bütün fonksiyonlarını içeren ve gerçeğini aratmayan tam görev simülatörüne yönelik çalışmalar ise devam etmekte.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin simülatör üretim ve mükemmeliyet merkezi olan HAVELSAN’ın, kara, deniz ve hava unsurları için her türlü simülatörü yerli ve milli imkanlarla geliştirip, kullanıma sunduğunu söyledi.

Bu kapsamda, yerli helikopter ATAK için de çalışmalar yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini belirten Atalay, helikopterin tek başına bir ürün olmadığını, kullanılabilmesi için pilotlarının eğitimi, tamir-bakımını yapan uzmanların eğitimi ve benzeri ihtiyaçları için birtakım simülatörlere de ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bu yazı 1158 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV