B-52 Bombardıman Uçağı Türkiye Üzerinde Uçuş Yaptı

Paylaş
 

NATO’ya ait 6 adet B-52 bombardıman uçağından biri geçtiğimiz gün Silver Sky Harekâtı eğitimi çerçevesinde Türkiye havasahasından geçerek yakıt ikmali yaptı.

ingiltere Fairford hava üssünden NATO01 uçuş kodu ile kalkan 61-0034 kuyruk numaralı Boeing B-52 Stratofortress tipi nükleer bomba da taşıyabilen bombardıman uçağı avrupayı baştan başa katederek Karadeniz üzerinde eğitim uçuşu gerçekleştirdi. Yapılan eğitimler sırasında Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İspanya ve Türk Hava Kuvvetleri’ninde içinde bulunduğu NATO üyesi ülkelerin seksen taneden fazla savaş uçağı B-52 bombardıman uçakları ile entegre olup eğitim yaptılar.

Eğitim faaliyetlerinin içinde olan yakıt ikmali eğitiminin biri ise ülkemiz havasahası içinde gerçekleşti. Bombardıman uçağı Karadeniz üzerindeki eğitimini bitirdikten sonra güneye doğru uçup İzmir yakınlarında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait KC135 tipi tanker uçaktan yakıt ikmali yaparak Yunanistan havasahasına doğru giderek eğitimine devam etti. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabında paylaşılam esajda ise ” 2 F-16 ve 2 KC-135R uçağımız ile ABD’ye ait B-52 uçağına destek verilmiş, ABD uçağına yakıt ikmali yapılarak F-16 uçaklarımız tarafından Ege Denizi üzerindeki uluslararası hava sahasının derinliklerine kadar eskort görevi icra edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Resim

NATO eğitimi Karadeniz üzerinde devam ederken Karadeniz üzeri oldukça hareketliydi.amerikaya ait 62-4125 kuyruk numaralı RC-135W keşif uçağı DOLPH31 uçuş kodu ile, kuyruk numarası bilinmeyen bir adet P-8 Poseidon keşif uçağı, ingiltere hava kuvvetlerine ait ZZ666 kuyruk numaralı RC-135W tipi keşif uçağı RRR7255 uçuş kodu ile, ZJ692 kuyruk numaralı Sentinel R1 tipi keşif uçağı ise RRR9986 uçuş kodu ile bölgedeydi.

Resim

B-52 Stratofortress, Amerikalı Boeing şirketi tarafından üretilmiş uzun menzilli stratejik bombardıman uçağıdır. B-52’ler Soğuk savaş yıllarında SSCB topraklarına nükleer bomba taşınabilmesi amacı ile geliştirilmiştir.

 

Bu yazı 1252 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV