Boeing 777 – Tail Strike Protection (Kuyruk Sürtme Koruması)

Paylaş
 

Bildiğiniz gibi, 777 uçağı Boeing’in ilk FBW ile uçan uçağıdır. Boeing, FBW sistemi ile kendini gösteren rakibi Airbus’a karşı bir atak yapıp, daha ilk FBW ile uçan uçağı 777’de, tail strike protection’ı operasyonel kılmıştır.

Tail Strike Protection sisteminin çalışması gayet basit ve anlaşılırdır.
Kalkış veya iniş sırasında pilotun kontrol mekanizmasına (Lövye) uyguladığı basınç, FBW sisteminin bir parçası olan PFC’lar tarafından analiz edilir ve bazı hesaplamalardan geçer. Eğer rotasyon sırasında uygulanan basınç yüksek ise ve bu şekilde rotasyona devam edildiğinde tail strike riski bulunuyorsa, PFC’lar elevator hareketini düşürmek/indirmek için ACE’e komut gönderir. Bu şekilde elevator hareketi yavaşlatılır veya ters kumanda yapılır, ancak bu değişim kontrol yüzeyinde hissedilemez, herhangi bir back pressure yoktur. Değişen sadece elevatordür. Pilot hiçbir şey hissetmez, uçak kendisi bu işlemi yapar.

Sistem bu şekilde tail strike olayının oluşmasının önüne geçer, ancak kesinlikle olmayacağına dair garanti vermez.

 

Halil Kamaz

Bu yazı 2284 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV