Concorde – Bir Efsanenin Yok Oluşu

Paylaş
 

Selam dostlar!
Bilirsiniz ki , süpersonik uçak dediğimizde hepimizin aklına Concorde gelir. İkonik delta kanatları ona imza niteliğindeki görünümünü sağlıyor.

Standart bir yolcu uçağı, ortalama olarak 870 ile 1025km/h arası hızlarda uçar ki bu ses hızının altındadır. Concorde ise yaklaşık 2335km/h , yani ses hızının yaklaşık 2 katından biraz daha yüksek bir hızda uçabilmekteydi. Bu da Paris – New York rotasını yaklaşık 3.5 saatte almasına olanak sağlıyordu. Bu o rota için çok kısa bir süreydi.

Concorde mükemmel bir makine ve ikon haline gelmiş bir uçaktı, ta ki havacılık kariyerinin sonunu getirecek o kaza yaşanana kadar…

Tarih 25 Temmuz 2000. Yer Paris, Charles de Gaulle Havaalanı. Air France’a ait 4590 sefer sayılı uçak bir grup Alman turisti New York’a götürmek üzere hazırlanıyor.

Uçak 1976’da Air France’a teslim edilmiş F-BTSC tescil kodlu bir Concorde. Uçağın kontrolü yılların deneyimine sahip 54 yaşındaki kaptan Christian Marty’de. 50 yaşındaki Jean Marcot, yardımcı pilot görevinde. Uçuş mühendisi ise 58 yaşındaki Gilles Jardinaud.

Sonunda Air France’ın 4590 sefer sayılı uçağı yolcu kapısından piste ilerleme iznini alıyor :

“Concorde 4590, piste doğru ilerlemeye başlayabilirsiniz. ”

Bu sırada uçuş mühendisi Jardinaud, uçağın yakıt tüketimini izliyor. Concorde hayret verici bir hızla yakıt tüketiyor. Yolcu kapısından piste yapılan kısa taksi esnasında uçak 800 kilogram yakıt tüketti bile.

Bu esnada uçak pist başına geliyor. Kule kontrolörü Gilles Logelin uçağa kalkış iznini veriyor.

“Concorde 4590, kalkabilirsiniz iyi uçuşlar! ”

Kaptan Marty gaz kollarını itti ve uçak hızlanmaya başladı. Tam kalkış hızına ulaştıkları anda bir patlama sesi duyuluyor, ama uçak duramayacak kadar hızlı gidiyor, kalkmak zorundalar.

Kalktıktan hemen sonra 2 numaralı motor duruyor. Akabinde 1 numaralı motor da aniden iflas ediyor. Kule kontrolörü Logelin’den gelen bir telsiz çağrısı bu arızaların arkasındaki felaketi açığa çıkarıyor.

“Concorde 4590, arkanızdan alevler çıkıyor! ”

Uçağın sol kanadı aniden alevler içinde kalıyor. Pilotlar uçağı kurtarmaya çalışıyor ancak fayda etmiyor. Yangın yüzünden kontrol edilemez hale gelen uçak bir otelin üzerine düşüyor. Uçaktaki 100ü yolcu 9u mürettebat 109 kişi ve yerdeki 4 kişiyle beraber toplam 113 kişi hayatını kaybediyor.

Kazanın sebebi ise hayret verici :

● Concorde dan önce aynı pistten kalkan bir Dc-10 uçağının motorundan piste titanyum bir şerit düşüyor.

● Concorde neredeyse kalkış hızında o şeridin üzerinden geçince lastiklerinden biri parçalanıyor.

● Fırlayan lastik parçalarından biri yakıt deposunu deliyor.

● Aynı zamanda fırlayan bir diğer parça iniş takımına giden elektrik kablolarından birini koparıyor.

● Oluşan kıvılcım akan yakıtı ateşe veriyor ve sol kanattaki motorların iflas etmesine sebep oluyor.

● Yangın ve sol kanattaki motorların susmasının ardından uçak sola yatıyor ve çakılıyor.

Bu olayın ardından concorde üç yıl daha operasyonlarına devam etti ve 2003 yılında seferden kaldırıldı.

Aynı uçak 2000 yılında ülkemizi de ziyaret etmişti. Devamı için TIKLAYINIZ.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 2066 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Taha dedi ki:

    Bence şuan 1 Concorde’nin havada olması gerekirdi . Ne kadar maliyetli olsa bile bütçesi yeten yolculara seferler olmalıydı .

  2. Eren dedi ki:

    Yok olsun zaten şu lanet olası Concorde. Bir daha uçmasın. Sonik Patlamadan dolayı yerdekiler bunun gürültüsünü çekmesin, özellikle uyurken. Bakmayın şu uçağın efsane olduğuna.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV