Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Hangi Havayolunda Kaç Tane Var? Concorde
8 Kasım 2016
Goklerdeyiz Admin

Hangi Havayolunda Kaç Tane Var? Concorde

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Hangi Havayolunda kaç tane var?  kategorisine  dünya havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan sesten hızlı uçabilen yolcu uçağı Concorde var sırada. Özel bölümde Concorde’yi işleyeceğiz bu kez.

Concorde ilk uçuşunu 1969 yılında yapmıştı. 2000 yılındaki elim kazadan sonra kullanımdan kaldırıldılar. Toplamda 20 adet üretilen uçaklardan sadece bir tanesi kaza yaptı ve kaybedildi. Kazadan sonra uçmayan uçaklar koruma altına alınarak bir çok yerde sergileniyor.

Concorde Hakkında kısa bilgiler:

Concorde uçakları, normal uçuşlarında saatte 2 bin 132 kilometre hıza erişiyor ve yerden 18 bin 200 metre yüksekten uçuyordu. Uçaklar, Atlantik’i normal koşullarda 3 saatte aşabiliyordu.

Uçuş sırasında sürtünme nedeniyle uçağın dış cephesindeki sıcaklık 92, burun kısmındaki sıcaklık ise 130 dereceye çıkıyordu. Isınma nedeniyle uçağın boyunun uçuş sırasında 7.5 santim uzadığı saptandı.

Dev yolcu uçakları 200 yolcuyu rahatlıkla taşırken, dar gövdeli Concorde’un yolcu kapasitesi 125 kişiydi. Yolcuların büyük çoğunluğunu zengin ve ünlüler oluşturuyordu, çünkü Concorde’un New York-Paris arasında tek gidiş için bilet fiyatı 12 bin doları buluyordu. 30 yıllık macerası boyunca toplam 16 Concorde uçağı üretildi. Bunların tanesinin maliyeti 42 milyon dolardı.

2003 yılında bir kişilik bileti 6000$ ulaşmıştır. Concorde tek bir operasyon da 90,000 litre yakıt tüketmektedir. 3 saatlik tek bir seferde uçak 82,000 TL yakıt masrafı yapmaktadır. 1 concorde kaldırmak 6 adet boeing 747 seferine eşdeğer maliyet gerektiriyordu.

Gelelim Concorde’nin hangi havayolunda kaç adet kullanılmış olduğuna. Ülkemizi de üç kez ziyaret eden rüya uçak 3 ayrı versiyonda toplam 20 adet üretilmiş. Uçakların şirketlere ve modellerine göre dağılımı şöyleydi:

Aerospatiale/BAC Concorde

Aerospatiale

Korunma altına alınan: 2 adet

Ministry Of Trade And İndustry

Korunma altına alınan: 2 adet

Aerospatiale/BAC Concorde 100

Aerospatiale

Korunma altına alınan : 1 adet

British Aircraft Corporation BAC

Korunma altına alınan : 1 adet

Aerospatiale/BAC Concorde 101

Air France:

Korunma altına alınan : 6 adet

Kazada kaybedilen : 1 adet

Aerospatiale/BAC Concorde 102

British Airways

Korunma altına alınan: 7 adet

O yıllarda havayolu şirketlerinin dikkatini çekmek için Singapore Airlines ve Pepsi  için özel boyanan bir Concorde’lar:

screenshot_15

screenshot_16

 

Etiketler:

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya