Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Heading ve Track Nedir? Arasındaki Fark?

Heading ve Track Nedir? Arasındaki Fark?

Merhabalar,

Öncelikle HEADING; uçağın uçtuğu yön (derece cinsinden) değildir, HEADING uçağın burnunun baktığı yöndür. (Pusula derecesi) Yani 200 HEADING’e uçan uçağımız aslında 200 derecede ilerlemiyor, uçağın burnunun baktığı derece 200 pusula derecesidir..Tabi rüzgar sakinse ve uçağın burnunun baktığı yönü değiştirecek bir etmen yok ise.

TRACK ise; uçağımızın uçtuğu yöndür.(Derece cinsinden, izdüşümü olarak)

Örnek olarak IST VOR’unun 270 course’una outbound olmuş, 30.000 FT’de seyir etmekteyiz. Bu durumda uçağımızın heading’i 270 olması gerek. Ancak bir şey fark ettik ki heading’imiz 285. Bunun sebebi ise tam sağdan, 360 dereceden aldığımız 40 knot gücünde rüzgar. İşte bu durumda HEADING bize uçtuğumuz başı göstermez, TRACK gösterir. (Değerler tahmini/yaklaşık değerlerdir, kesinlik yoktur)

Heading’e etki eden en büyük etmen rüzgardır.

Bu durumda uçtuğumuz baş 285 iken TRACK’imiz 270’dir.

Fotoğrafta daha da açık bir şekilde açıklamaya çalıştım;,

vgP6sqM

Boeing’de uçakların konfigurasyonuna göre navigasyon ekranı TRACK ya da HEADING gösterebilir, TRACK ayarlı ise o anki HEADING küçük bir üçgen ile gösterilir, HEADING ayarlı ise TRACK beyaz bir çizgi ile gösterilir, MD-11 de bu otopilottaki tek tuşla istenildiği taktirde değiştirilebilir, Airbus’ta sistem nasıl çalışıyor bir bilgim yok.

Ek olarak, Heading bir anlamda uçağın uçtuğu yöndür, hava navigasyonunda bu şekilde geçer. ATC bir uçağın uçtuğu yönü Heading cinsinden okur ve yönlendirir. Buradaki amacım heading ile tracking arasındaki ana farkı belirtmektir.

Halil Kamaz

2 adet yorum var.

  1. Hasan Taşkan dedi ki:

    GÜzel olmus tesekkürler

  2. Hüseyin inal dedi ki:

    Merhaba. Flygt radar da yolcu sayısı ve uçak tonajı neden verilmiyor.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya