Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
İlginç Uçaklar – Junkers Ju EF 009
8 Mayıs 2018
Goklerdeyiz Admin

İlginç Uçaklar – Junkers Ju EF 009

Junkers’in 1930’ların sonunda tasarlamış olduğu erken jet uçağı tasarımı olan uçaktır. Resmi olarak Hubjäger olarak biliniyordu.

Puroya benzer tasarımına geleneksel bir kuyruk eklendi. Kanatlar tasarım olarak kısa kaldı ve aynı zamanda yaklaşık 6 dakikalık uçuşta kullanılacak yakıt tankı görevini de görmekteydiler. Kanadın ön kısmında üstte 6 adet altta 4 adet turbojet motor bulunuyordu. Kalkış tekerlekli bir araç üzerinden yada dikine kalkış olarak yapılmaktaydı. Seyir irtifasına ulaştığında düz konuma geöen araçt G kuvvetinin etkisini azaltmak için pilot yatar pozisyonda bulunuyordu. İniş ise en altta bulunan iki adet motorun ortasındaki kızağın üzerine süzülerek yapılıyordu. (yakıt tükendikten sonra süzülüyordu). Silahlar ise iki MG 151/20 – 20mm top veya alternatif olarak iki MK 108 30mm topundan oluşmaktaydı.

Dayanıklılık çok kısa olduğu için, Junkers Ju EF 009 stratejik noktaların etrafında “nokta savunması” önleyici olarak kullanıldı. Uçak tasarımındaki ilerlemeler yüzünden  uçağın üretimi rafa kalktı ve uçak tarihteki yerini aldı.

Diğer İlginç Uçaklar için TIKLAYINIZ

Junkers Ju EF 009 Teknik Bilgiler

Pilot – 1 adet

Kanat Açıklığı – 4 metre

Kalkış ağırlığı – 2000 kg

Servis İrtifası – 15.700 metre

Maksimum Hız – 952 km

 

Etiketler:

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya