Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-CPP

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize Pegasus Havayolları – Pegasus Airlines şirketinde TC-CPP tescili ile çalışan Boeing 737-804(WL) tipi uçakla devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

2002 yılında ilk uçuşunu yapan uçak aynı yıl içinde İsveç Havayolu şirketi Britannia Airways AB şirketi filosuna katıldı ve SE-DZN tescilini alarak 2003 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

Uçak 2003 yılında İspanyol havayolu şirketi Futura şirketi tarafından kiralanarak EC-INP tescili verildi ve 2005 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2005 yılında Futura şirketinden ayrılan uçak G-CDZN tescili ile ingiliz havayolu şirketi Thomsonfly şirketine kiralandı.

2006 yılında kiracı şirket olan BBAM kira şirketine dönen ve bu şirket mülkiyetine geçen uçak PH-AAW tescilini aldı.

Uçak aynı yıl içinde yine bir İsveç havayolu şirketi olan Britannia Nordic şirketine kiralandı ve ilk tescili olan SE-DZN tescilini aldı. Yine aynı yıl içinde yine bir başka İsveç havayolu şirketi Tuifly Nordic şirketi filosuna katılan uçak aynı tescille 2014 yılına kadar çalıştı.

2014 yılında bu şirketten ayrılan uçak ülkemiz havayolu şirketi Pegasus Havayolları’na kiralanarak TC-CPP tescilini aldı.

2020 yılında Pegasus’tan ayrılan uçak amerikan uçak kira şirketi GA Telesis şirketi mülkiyetine geçti ve aynı yıl içinde kargo modeli olan Boeing 737-804(SF)(WL) modeline çevrildi ve önce 2-CCPP  tescilini, sonra N85NT tescilini aldı.

Kargo modeline çevrilmiş olan uçak 2021 yılının başlarında GA Telesis şirketinden kiralık olarak Etiyopya havayolu şirketi Ethiopian Airlines şirketi filosuna katıldı. Uçak 2021 Mayıs ayı itibarı ile aynı şirkette çalışmakta.

 

 

Bu yazı 1152 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV