Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Boeing 777 – Crew Alertness Monitor

Boeing 777 – Crew Alertness Monitor

 

Boeing 777 yazı serimize hoş geldiniz.

Crew Alertness Monitor, uçuş ekibinin durumsal farkındalığını yükseltmek, uykuya dalma riskini sıfıra indirmek ve uçuş gözlem düzeyini yükseltmek amacıyla çalışan bir sistemdir. Durumsal farkındalığın düşmesini önler. Hatta ve hatta uykuya dalma safhasında olan pilotları sesli ikaz ile uyandırabilir.

Sistemin çalışma prensibi:

Flight Management Computer (FMC), EFIS panel, Display Select Panel, Control Display Unit (CDU) ve radyo bas konuş switchlerindeki (Basitçe bir uçuşta sürekli olarak kontrol edilmesi ve yapılması gereken şeyleri) aktiviteyi sürekli izler.
Son switch aktivitesinden sonra önceden belirlenmiş bir zaman geçene kadar herhangi bir switch aktivitesi olmazsa, yani yukarıda bahsettiğim bölümlerden herhangi birindeki bir tuşa basılmazsa, tıpkı fotoğraftaki gibi EICAS Advisory Message PILOT RESPONSE görülür.

Advisory Message görüldükten sonra, önceden belirlenmiş bir zaman geçtikten sonra herhangi bir aktivite hala yoksa, EICAS Caution Message PILOT RESPONSE görülür. Anlık bir ses ikazı da duyulur.

Caution Message görüldükten sonra hala herhangi bir aktivite yoksa, EICAS Warning Message PILOT RESPONSE (Kırmızı renkte) görülür. Sürekli olarak da sesli ikaz duyulur.

PILOT RESPONSE mesajı tırmanış sırasında 20.000 FT altında ve flaplar UP olmadığı sürece alınmaz.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya