Rahmi Koç Müzesi – B -24 Liberator – Hadley’s Harem

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Sırada Rahmi Koç Müzesi bahçesinde sergilenen bir diğer tarih kokan uçakla devam edeyim. Ava giderken avlanan uçaklardan biri… Hadley’s Harem  ( Hadley’in Haremi ) adlı B-24 Liberator..

1 Ağustos 1943 yılında İtalya ve Libya’daki üslerinden havalanıp Romanya‘nın Ploesti şehrindeki Almanlara ait petrol rafinerilerini bombalamaya gittikten sonra görevden dönerken Alman bir savaş uçağı tarafından vurularak Kıbrıs’taki bir İngiliz üssüne inmeye çalışırken Antalya açıklarına mecburi iniş yapmak zorunda kalan B-24 Liberator‘ün enkazı ve geriye kalanlar müzede sergilenmekte. Bu arada bu operasyona 178 adet B-24 katılmış ama çok azı Romanya’ya varmış ve bombardımana katılabilmişti. Çoğu rotadan sapmış denize düşmüş, kalkamamış. Kalkıp Romanya’ya kadar gidenlerde operasyondan haberi olan Alman ME-109 avcı uçaklarına av oldular. Toplamda 53 uçak ve 440 personel kaybı ve 220 esirle o günü kara pazar olarak tarihe yazmışlar. Kaçabilenler Türkiye ve Kıbrıs’a kaçabilmişler ve mürettebatlarıyla sığınmışlar. İşte bu kaçabilen ama eve dönemeyen uçaklardan biride bu.. Uçağın mecburi inişinden sonra uçaktan kurtulan 7 kişilik personelden biri olan Roy Newton‘un  sayesinde amatör dalgıç  Oğuz Altunseçen tarafından 1955 yılında yeri bulunup çıkarılmış ve enkaz müze tarafından satın alınıp restorasyon işlemlerinden sonra  sergilenmeye başlamış.
İşte bu uçağın fotoğrafları:
liber7 liber1 liber2 liber3 liber4 liber5 liber6
Yeri gelmişken B-24 Liberator hakkında kısa bir bilgi ve fotoğrafı.
1940 – 1945 arası üretilien bu uçak 1939 yılında  ilk uçuşunu yapıp 1941 yılında hizmete girmiş.. son uçuşunuda 1945 yılında yapmış. Toplam 18.482 adet üretilmiş. Tasarımcısı ise Isaac M. Laddon‘dur.
800px-Maxwell_B-24
Fotoğraf İnternet.
Diğer Rahmi Koç Müzesi Yazılarım İçin :
Dornier 28 – Tıklayınız 
Pitts S-1 Tıklayınız
TC-ALI DC-3 Tıklayınız 
F-104 Starfighter Tıklayınız
Bu yazı 3467 kere okundu.
Etiketler:
rahmi koç müzesi
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV