S-400 KRİZİ: TÜRKİYE’YE YAPTIRIM MI GELİYOR?

Paylaş
 

Cuma günü ABD’nin NATO büyük elçisi, Rusya’dan S-400 füze sistemini satın alınmasıyla birlikte ABD’nin yaptırım uygulayacağını söylemekten kaçındı  ancak “ Türkiye alacağı kararların tüm sonuçlarını anladı.” şeklinde bir demeç verdi.

 

Bu hafta başlarında, Türkiye Savunma Bakanı, S-400 uçaksavar sistemi için Rusya ile bir anlaşma imzaladığını iddia etti, bununla beraber NATO ise müttefiklerinin silah sistemleri ile entegre olamayacağından, NATO’nun ittifakların savunmalarının birlikte çalışabilirliğini engelleyebileceğinden dolayı ile kaygılı.

NATO büyükelçisi Kay Bailey Hutchison “ Ancak, hareketin ABD’nin yaptırımlarını veya diğer eylemleri tetikleyip tetikleyeceği henüz belli değil, olarak demecine devam etti.

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’nda yapılan panelde “İki taraflı olarak, belirli bir soru üzerinde kararlar verilip verilmediğini bilmiyorum” dedi. “Bunun üzerine ne olacağını bilmiyorum. Ancak Türkiye, NATO üyesi, değerli bir müttefik ve söyleyecek olduğumuz meselelere rağmen çalışmaya devam edeceğiz “dedi.

Hutchison, Türkiye’nin ülkeye hızlı bir şekilde bir hava savunma sistemi satın alması gerektiğini söylediğini ve ülkenin S-400’ün başka herhangi bir NATO silah sistemine bağlı olmayacağına dair güvence verdiğini ve Türkiye’nin, daha önce ABD’li Raytheon tarafından yapılan Patriot sistemini düşündüğünü ve bir zamanlar Çin füze sistemi üzerine gittiğini ekledi.

“Açıkçası, büyük bir endişe, bu konuda hiç şüphe yok” diyerek şöyle devam etti: “Öte yandan Türkiye, NATO’da çok değerli bir müttefik, kendi sorumluluğunu yerine getirmiş. şu anda Afganistan’da iskeleti oluşturan dört ülkeden biridir ve çok güvenilir bir iş çıkarımaktadır. Ayrıca,  NATO’nun her çağrılacağı her seferinde çağrıya cevap verdiler. ”

NATO’da İttifakın pek çok ülkesi, Türkiye’nin Rusya ile olan ilişkileri hakkında giderek daha fazla endişe duyduğundan, Birleşik Devletler veya NATO’nun Türkiye aleyhinde harekete geçip girmediği konusu önemli bir konu haline geldi. Ancak Halifax’tan konuşan NATO yetkilileri, Türkiye’nin terörle mücadele katkıları için övgü alarak Türkiye’nin ittifaka değerine odaklanmaya çalıştı.

Hutchison, yorumları boyunca Türkiye’nin kendi silahlanma konusundaki kararını verme haklarını savundu ve Türkiye’nin Amerika’nın tek sorunu olan tek NATO müttefiki olmadığını belirtti.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg , Cuma günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisinden ve  Mustafa Kemal Atatürk’ten, düşman olarak bahseden bir belge üzerine 40 askeri çıkardığı olayın ardından yatıştırıcı bir tutumlar konuştu.

Bununla beraber açık olarak Türk halkından özür diledi ve Türk silahlı kuvvetleri komutanı Hulusi Akar ile özel olarak bir araya geldi.

Forumda “Norveç’teki olayın kalıcı herhangi bir sorun yaratmayacağını ve zaten bir şekilde geride kalacağını düşünüyorum” dedi.

Stoltenberg, NATO için Irak’a ve Suriye’ye ve Rusya’ya kıyısı bulunan “stratejik coğrafi konumu” nedeniyle Türkiye’yi “önemli müttefikler” olarak adlandırdı.

Stoltenberg, Türkiye’nin konumu nedeniyle NATO’ya ISID  ile mücadelede avantaj sağladığını ve ittifakın Türkiye’ye ISID’e olan kaynak akışını durdurmada güvendiğini söyledi.

Ancak Türkiye, ISIS’e olan yakınlığı nedeniyle büyük zorluklarla yüzleşmeye devam ettiğini ve NATO’nun geri kalanından destek alması gerektiğini de ekledi.

Kaynak: defencenews

Bu yazı 1734 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV