Tek Motorla 6 Saat 29 Dakika! B777-300ER

Paylaş
 

Yine 777 yine ETOPS yine güvenilirlik!

Bu yazımızı okumadan önce ETOPS hakkında bilgi edinmek için —>  ETOPS Nedir?

Daha önce yaşanmış bir ETOPS olayı için —> Okyanus Üzerinde Tek Motorla 3 Saat! 

 

17 Mart 2003’te, 777-200ER’ın Pasifik Okyanusu üzerinde sağ motorunda gerçekleşen ve çözülemeyen yağ problemlerinin ardından ilgili motorun kapatılmasıyla tam 3 saat 12 dakika boyunca okyanusun karanlık sularının üstünde tek motorla uçmasının ardından Boeing, bu uçağın tek motorla uçuş konusundaki kapasitesini zorlamak adına test uçuşları başlatır.

17 Martta gerçekleşen olayın ardından bir kaç ay sonrasında bu sefer sahnede Boeing 777-300ER vardır. General Electric GE90 motorlarıyla donatılmış 300ER, hem ETOPS sertifikasyonunu almak hem de sınırlarını zorlamak amacıyla 267 saat süren 38 farklı test uçuşuna tabii tutulur. Uçuşlar sürecince uçağın bazı sistemleri devre dışı bırakılır ve uzun menzilde bu sistemler inoperatifken uçuşun seyri takip edilir. Ayrıca bu sistemler çalışmaz durumda iken diğer sistemlerin çalışıp çalışmadığı da kontrol edilir.

 

Sıra GE90-115B  motorlarının testine geldiğinde ise, 8 farklı uçuş yapıldı. Bu uçuşlar boyunca uçağın tek motoru kapatıldı. Boeing 777-300ER, 8 farklı test sırasında tek motorla 6 saat 29 dakika uçarak yine kendini kanıtlamış oldu.

 

Halil Kamazoğlu

Bu yazı 1442 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV