THY Boeing 787’lerin Motorunu Seçti

Paylaş
 

Türk Hava Yolları amerikalı uçak üreticisi Boeing’e sipariş etmiş olduğu Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçakların motorlarını seçti.

Türk Hava Yolları’nda yapılan açıklamada ” Ortaklığımız Yönetim Kurulu, 09.03.2018 tarihli açıklamamızda bildirilen Boeing firmasından satın alınacak 25 adedi kesin sipariş ve 5 adedi opsiyonel sipariş olmak üzere toplam 30 adet B787-9 uçağı için GE Aviation firmasının GEnx-1B74/75 tipi motorunun seçilmesine ve motor bakım hizmetinin GE Engine Services firmasından alınmasına karar vermiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada da belirtildiği üzere THY‘nin geniş gövdeli uçaklar filosunu yenileme operasyonu kapsamında 25 adet kesin 5 adet opsiyon olmak üzere toplam 30 adet siparişi bulunuyor. Sipariş edilen motorlar Boeing 777 tipi uçaklarda kullanılan GE90 tipi motorlardan geliştirildi ve bazı Boeing 747-8 tipi uçaklarda da kullanılmakta.

GE90 nasıl bir motor? TIKLAYINIZ

Anlaşmanın önümüzdeki günlerde Türk Hava Yolları ile General Electric yetkillileri arasında imzalanması bekleniyor.

Bilindiği üzere Boeing 787’lerde Rolls Royce Trent serisi  ve General Electric şirketlerinin motorları kullanılmakta . Ancak son günlerde çıkan haberler Pratt Whitney tipi motorların 787’lerde sorunlu olduğunu işaret etmekte ve bu tip motor kullanan 787 tipi uçakların ETOPS özelliğinin kıstılanacağı yönündeydi.

Boeing 787 Dreamliner’in ETOPS Süresi Kısalıyor (mu)?

 

Bu yazı 2121 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Eren dedi ki:

    Yalnız PW değil, Rolls Royce.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV