Türkiye’nin İlk sivil Havacılık Şirketi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz günlerde BURADA paylaşmış olduğum Türkiye’nin İlk Sivil  Havacılık şirketi olan ” Türk Kanadı ” isimli şirketin uçaklarının Türkiye’ye gelişlerinin haberinin devamı niteliğinde bir kaç fotoğraf paylaşıyoruz.

Yazdığım konuya istinaden Danimarkalı havacılık tarihi araştımacısı sayın Ole Nikolajsen beyefendinin yardımları doğrultusunda arşivinde adı geçen şirketin uçaklarının 2 tanesinin fotoğaflarını daha net olarak görme şansını elde ediyoruz.

Ole Nikolajsen beyefendi uçakların  Auster Mk.V  mosel olduğunu şirketin adının Uçakla Zirai Kurumu olabileceğini belirtti. Uçaklar gazete haberindeki uçakların aynıları ama şirketi isminde bir yanlışkık olduğu kesin. Yaptığımız görüşmede  Ole beyin tescil alabilmek için  şirketin isminin değiştirildiği yönünde tahmini var. En yakın tahminde bu. Uçakların tescilleri gazetede okuyabildiğimiz gibiymiş. TC-AYLA, TC-URER 3.sününde TC-AYÇA olabileceğide bir diğer tahminimiz. Ancak Ole beyin arşivinde birde TC-ALİŞ tescilli uçak var aynı model. 3. uçak buda olabilir.

Fotoğraflar – Ole Nikolajsen Arşivinden / Photos Ole Nikolajsen Archive

İşte o uçaklar:

urer alis ayla

 

Bu yazı 2293 kere okundu.
Etiketler:
nostalji
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV