Uçak Kazaları – Tarihte Bugün

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Uçak Kazaları – Tarihte Bugün kategorisinde dünya tarihinde bu günde olmuş olan önemli uçak kazalarını elimizden geldiği kadar kısa kısa  işlemeye çalışacağız.

Tarihte bu gün gelen uçak kazalarının ikiside kaçırılma yüzünden. Gerçi olayın bir tanesi kaçırılma değil ama  hayatını kaybedenler olduğu için kaza statüsünde işlemek istedik.

Egypt Air- Uçuş 648 – Malta

İlk olay 23 Kasım 1985 yılında gerçekleşmiş. 648 sefer sayılı Atina – Kahire seferini yapan SU-AYH tescilli Boeing 737-266 tipi uçağı 3 Filistinli terörist kaçırmış ve seyir irtifasında uçağın içinde bulunan Mısırlı güvenlik görevlisi ile teröristler arasında çatışma çıkmış ve uçak gövdesi delinmişti. Uçak acil olarak 14.00 feet seviyesine alçalmıştı. Yara alan uçak ve uçaktaki yaralılar yüzünden Malta Luqa’ya acil iniş yapmak isteyen pilotların bu isteğini Malta’lı yetkililer geri çevirmişti. Uçağın iniş yapmasını istemeyen Maltalı yetkililer Luqa Havalimanı’nın ışıklarını kapatsada pilotlar acil iniş yapmayı başarmışlardı. Olay sonrası ölü ve yaralı sayısı şöyleydi:

92 Yolcu ( 3 Terörist) 6 mürettebattan, 60 ölü ( 2 terörist) , 38 kurtulan ( 1 terörist).

Olay sonrası uçaktan görüntüler.

egy egy2 egy3

Ethiopian Airlines – Uçuş 961 – Comor Adaları

Tarihte bugünde ikinci konumuz 1996 yılında gerçekleşen kaçırılma sonucu uçak kazası. Ethiopian Airlines şirketinin 961 sefer sayılı Addis Ababa – Nairobi seferini yapan ET-AIZ tescilli Boeing 767-200ER tipi uçak 3 terörüst tarafından kaçırılır. Terörüstlerce nereye gidecğeine bir türlü karar verilemez uçağın yakıtı biter ve Grand Comore, Comor adaları açıklarına plaja yakın bir yere uçak mecburi iniş yapar. Uçakta bulunan 163 yolcu ( 3 terörist) 12 mürettebattan 125 kişisi hayatınuı kaybede. Hayatını kaybedenler arasında teröristlerde vardır. Geri kalan 50 kişiden 46 kişisi yaralı olarak kurtulur. Uçağın inşi anını o anlarda plajda çekim yapan bir turist tesadüfen kaydetmeyi başarır. İşte o anlardan fotoğraf ve video.

et3 et2 et1

 

 

 

Bu yazı 2267 kere okundu.
Etiketler:
tarihte bugün
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV