Ülkeler Ve Akrobasi Timleri – Blue Angels – Amerika ( Donanma)

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Hemen her ülkenin ordusunda prestij açısından bir akrotim (flight demonstration team – demo team) artık bulunmakta. Ülkemizdeki SoloTürk ve Türk Yıldızları örneğindeki gibi. Her gösterilerinde yürekleri ağızlara getiren gösterileriyle izleyenlere keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşatan akrotimleri bu kategori altında alfabetik sıraya göre işleyeceğiz.

Sırada Amerika donanma uçaklarından oluşan gösteri timi Blue Angels var. 1946 yılında kurulan Blue Angels 8 adet Mc Donnell Douglas  F/A-18 Hornet tipi uçaktan oluşuyor.

Gelelim tarihçesine.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gösteri takımı 1946 yılında Amiral Chester Nimitz tarafında 3 adet Grumman F6F-5 Hellcats tipi uçakla kuruldu. İlk yıllardaki logoları şöyleydi.

1946 yılın ortlarına gelindiğinde timin uçakları Grumman F8F-1 Bearcat ile değşitirildi ve Blue Angels resmi olarak isimleri oldu. Bu yıllarda tim Diamond formation ile ünlü olmuştu.

1949 yılında takımın lojstik desteği için Douglas R4D Skytrain tipi uçak filoya dahil edilirken uçaklar düz kanatlı model olan  Grumman F9F-2 Panther tipine yükseltildi.

1950’li yıllarda baş gösteren Kore savaşı yüzünden bir süre askıya alınan tim 1956 yılında tekrar canlandırıldı. Bu kez jet uçakları ile uçakla dönüş yapan takımın lojistik destek uçağı Douglas R5D Skymaster olurken gösteri uçakları 4 adet Grumman F9F-8 Cougar olarak yükseltildi. 1957 gösteri sezonunda tim  Grumman F11F-1 Tiger”ları gösterilerinde kullanmaya başladılar. 50’lki yıllar takımın ilk defa Amerika dışında bir ülkede gösteri yaptığı yıl olarak  kayıtlara geçti.

1960’lı yıllarda takım Amerika sınırlarını aşarak Meksika, Karayip adaları ve Paris airshowlarında gösterile  yapmaya başlamıştı. Bu arada takımın uçakları Lockheed VC-121J Constellation lojistik destek uçağı olurken gösteri uçakları ise McDonnell Douglas F-4J Phantom II oldu.

1970’li yıllarda içinde Türkiye’ninde bulunduğu ülkelerde airshowlar yapmak üzere  bir dünya turuna çıkan takımın lojistik destek uçağı Lockheed KC-130F Hercules olurken gösteri uçakları 1974 yılında Douglas A-4F Skyhawk II olarak değiştirildi.

1980 li yıllar özellikle 1986 yılı takım için çok özeldi. 1986 yılında takım 40. kuruluş yılılnı kutlarken gösteri uçakları McDonnell Douglas F/A-18 Hornet oluyordu.

1990’lı yıllara gelindiğinde takım,  içinde Rusyada bulunan uzun bir Avrupa turuna çıkmıştı. 1992 yılındaki bu turda Sinlandiya, İsveç gibi kuzey ilkelerinde de gösteriler yaptı. 1998 yılında ilk kez bie Blue Angels uçağı USS Harry S. Truman uçak gemisine indi.

2000’li yıllara gelindiğinde takm artık dünyaca ünlü bir gösteri takımı halinegelirken lojistik destek uçağının adı da ” Fat Albert” olarak değiştirildi. 2014 yılında ekibe Kattie Higgins katılarak takımın ilk bayan gösteri pilotu ünvanını kazandı.

Gösteri takımının günümüzdeki logosu:

Takımın 2014 yılındaki bir gösterisinden video

Diğer ülke akrobasi timleri için TIKLAYINIZ 

Bu yazı 4396 kere okundu.
Etiketler:
akrobasi timleri
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV