Askeri Havacılık Radyo Brevity Kodları

Paylaş
 

Merhaba,

 

Askeri havacılıkta iyi bir iletişim, özellikle hava savaşında kazanan tarafı belirleyen önemli bir konu olabilmektedir. Brevity kodları temel olarak pilotların birbirlerine en az ifade ile en çok bilgiyi vermelerini sağlayan kısa kodlardır. Bu kodlar İngilizce’dir. Ayrıca, farklı uluslardan pilotları bir arada uçmak durumunda bırakan global operasyonlar da her gün gerçekleşebilmektedir. NATO gibi paktlar sürekli olarak ortak tatbikatlar yapmaktadır. Peki, bu koşullar altında, pilotların tüm bu engelleri ve dil farklarını aşarak en etkin şekilde anlaşabilmesi nasıl sağlanacaktır? İşte bu sorunun cevabı Brevity Kodlarıdır. Brevity kodları (Brevity Words), savaş pilotlarının ortak dilidir diyebiliriz. Sadece hava kuvvetlerinde değil, diğer silahlı kuvvetlerde de belli miktarda kullanılmakla beraber, en can alıcı olarak havada kendini ispatlamaktadır. Bu yazımızda en çok kullanılan brevity kodlarını sizin için derledik.

 

ABORT = O andaki aksiyon/saldırı/görevin iptalini bildirir/emreder.

ACTION = Önceden belirlenmiş saldırı hareketine başlandığını bildirir. Pop-Up bombalamada hareket başlangıcını ifade eder.

(Sistem) ACTIVE (pozisyon/yön) = Belirtilen sistem, ilgili bölge/açıdan taramaya başladığında bilgi amaçlı kullanılır. Örnek:  SA-2 Aktif, 320 baş, 20 mil

ALFA CHECK = Belli bir noktaya göre açı/mesafe bilgisi isteme komutudur. Örnek: Kaplan2-Kaplan1, Alfa Check, Steerpoint 3 – 2 Anlaşıldı, Steerpoint 3’e 35 mil, uçuş başı 345

ANGELS = Dost uçakların deniz seviyesinden yüksekliğini bilgi amaçlı verir. Örnek: Ateş 1, Angels 12 (Ateş 1 kolu 12 bin feet te demektir.)

BINGO = Yakıt az. Güvenli dönüş için kritik yakıt seviyesine düşüldü. Bu noktada üsse dönüş yapılması / angajmanı terk gereklidir.

BOGEY = Radarda veya görsel olarak tespit edilen, bilinmeyen uçak. Örnek: Kalkan 2-Kalkan Lider, Bogey, Güney, 35 mil,  irtifa 18 bin, 12 aspekt

BRACKET (yön) = Hedefe göre sağ-sola ya da dikeyde ayrılma komutudur. Hedefe/hedeflere iki yandan angaje olma manevrasıdır. Önlemelerde kullanılır. Emri alan uçak ilgili yöne açılır ve iki koldan hedefe önleme yapılması amaçlanır.

BREAK (yön) = İlgili yöne maksimum performanslı 180 derecelik bir dönüş yapılması komutudur. Bu komutu alan pilot, onay ikazını vermeden dönüşe başlamalıdır. Örnek: Balyoz3, sola Break – 3 anlaşıldı (Bu esnada dönüş başlamış olmalıdır)

BREAK AWAY = O an yapılmakta olan işin iptal edilip uçağın derhal ayrılması (genelde yakıt alırken) ikaz edilmektedir.

BUDDY LOCK = Dost uçağa herhangi bir sebeple kasıtlı kilit atılırken bu çağrı yapılır. Kilidin atıldığı pozisyon bilgisi verilir.  Örnek: Ateş 2, Buddy Lock, Bullseye 225-140

BUDDY SPIKE (pozisyon/yön/irtifa) = RWR de dost uçak kilidi aldığımızda bu çağrıyı yaparız. Böylece bize kilitlenen uçak dost olduğumuza emin olur. Örnek:  Kaplan1, Buddy Spike, Bullseye 145-207, Uçuş başı 90, 15 bin feet

BULLSEYE = Pozisyon referanslamada kullanılan sanal nokta. Tüm pozisyonlar, bu noktaya göre açı-mesafe olarak verilir. Örnek:  SA-2 aktif, bullseye 340-145 (SA-2 radarı, bullseye noktasına göre 340 derecede, 145 mil uzakta. Tüm uçucular, sistemlerinde hedefin yerini bilmiş olurlar)

BUSTER = Mümkün olan en hızlı şekilde ama afterburner’ a girmeden uçmak anlamına gelir (Military Power veya %100 devir)

CONTACT = Radarda tespit edilmiş uçaklar için kullanılır. Pozisyon, Yön ve irtifa bilgisi verilerek kol uçucularının durum bilgisi sağlanır. Örnek: Ateş 1, Contact, Bullseye 121-52, 340 baş, 23 bin feet

CRANK (yön) = Radarda hedefi sağ-sol tarama limitlerinde tutarak F-Pole denilen atış başlangıç mesafesini uzatmak amaçlı manevra. Örnek: Kalkan kolu, Doğuya Crank

CRUISE = Buster (%100 Power) veya Gate (Full AB) komutunu müteakip normal uçuş süratine dönmek anlamına gelir.

DECLARE = AWACS’tan radar hedefi için tanımlama bilgisi istemek anlamına gelir.

DEFENSIVE = Uçağın saldırı altında olup, defansif manevralar yaptığını ve o an için diğer uçuculara destek veremeyeceğini bildirir.

DRAG = Hedefin uzaklaşmakta olduğu/bize yaklaşmadığı durumlarda kullanılır. Aynı zamanda atış ikazında arkamızı dönerek en hızlı şekilde kaçmak demektir.

(Sistem) DOWN (pozisyon/yön) = İlgili sistemin kendini kapattığı (artık tarama yapmadığı) anlamına gelir. İmha edildiği anlamına gelmez.

ECHO = Radarda yansıma tespitinde kullanılır.

ENGAGE = Belirlenmiş bir hedefe angajman emridir.

FENCE (IN/OUT) = Savaş bölgesine giriş / çıkışta kokpit ayarlarının uygun şekilde yapılması / kontrol edilmesi komutudur.

FLANK (direction) = Kontak aspekti 30-60 derecede sabit ise bu terim kullanılır. Yani ne yaklaşan, ne uzaklaşan hedefler.

FOX (1,2,3) = Hava hava füze kullanımında kullanılır.

FOX ONE – AIM-7 gibi yarı aktif füze atışı.
FOX TWO – Isı güdümlü IR füze atışı (AIM-9)
FOX THREE – Aktif radar güdümlü füze atışı (AIM-120)

FRIENDLY = Dost olduğu tespit edilen hedef.

GATE = Maximum afterburner kullanarak maksimum hızda uçulacağını bildirir komuttur.

GIMBAL = Radar hedefinin tarama sınırlarına ulaştığını bildirir.

GROUP = Birbirinden 3 milden fazla uzak olmayan uçaklar, bir grup kabul edilir.

JINK = Belirsiz hareketler yaparak düşman uçağının iyi bir top atışı yapmasını engellemeye çalışmaktır.

JOKER = Yakıt durumunun Bingo ya yaklaştığı ve eve dönüş / angajmanı terk zamanının yaklaştığını bildirir.

LASER ON = Lazer yansıtmanın başlatılacağı / aktive edileceği anlamına gelir.
LASING = Konuşmakta olan pilotun o an lazer yansıtmakta olduğunu belirtir.

LIGHTS ON/OFF = Tüm dış ışıkların açılması / kapatılması.
LONG RIFLE = Uzun menzilli hava-kara (SLAM-ER gibi) füzenin ateşlendiği ikazıdır.
MADDOG = AIM-120 BORE modunda görsel olarak ateşlendiği zaman kullanılır.

MUSIC = (JAMMER – ECM) Elektronik karıştırıcıyı ifade eder. MUSIC ON ile açılır, MUSIC OFF ile kapatılır. Radarda ayrım yapmak için de kullanılabilir.

 

 

Halil Kamaz

Bu yazı 4171 kere okundu.
Etiketler:
askeri havacılık
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV