Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Uçaklar Neden Eğri Bir Rota İzler?

Uçaklar Neden Eğri Bir Rota İzler?

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Uçaklar Neden Eğri Bir Rota İzler?

Uçakları uçak takip programlarından takip ederken bazen uzun uçuşların bilindiği üzere düz bir düzlemde değilde genelde kuzey kutbunun yakınlarından bir eğri şeklinde olduğunu görürüz. Peki uçaklar neden bu şekilde bir rota izlerler?

Buna sebep dünyanın küresel olmasından kaynaklanmakta. Aşağıdaki resimde aradaki mesafenin uzun olduğu gibi bir izlem yaratsada dünyanın ortasının basık olması kutupların ise daha yukarıda olması sebebiyle mesafenin kısaldığı, bu sebepten dolayı uzun uçuşların genelde bu şekilde yapılması yüzünden rota eğri gibi gözükmekte. Aşağıdaki resimde örnek olarak Amerika  Los Angeles – LAX – Türkiye Ankara – ESB seferini sanal olarak yapan bir uçağın rotasını görmektesiniz. Düz olarak çekilen rota 13.423 km iken eğri olarak çizilen uzun olduğu tahmin edilen rota 11.269 km olmakta. Tabi unutmadan son olarak belirtmek istediğim bir noktada rotalar çizilirken hava durumu da göz önüne alınmakta.

Örnek olması için Londra – Los Angeles seferini yapan bir uçağın rotası paylaşılmış görselde. Ekonomik olması için en kısa yol seçilmiş. Bu da Kuzeyden gitmek demek. Rotanın bir kısmı neredeyse 0 noktasından geçecekmiş. Grömland’ın güneyinden geçmiş. Eğer düz bir rota çekselerdi Mesafe daha uzayacaktı. Bu da zaman kaybına ve maliyetin artmasına neden olacaktı.

Bu sayfadaki yazımız Dünya Yuvarlak mıdır? Dünya Düzmüdür? tartışmalarına da sahne olduğu için aşağıdaki videoyu paylaşma gerei duydum. Uçak Rusya yapımı Mig-29. normalde 17 ben 18 bin metrelere çıkabilen uçak bu uçuşunda sınırları zorlamış ve 19 bin metre yüksekliğe çıkmış. Çekilen görüntüde dünyanın yuvarlaklığı görünüyor. İşte o video :

Etiketler:

97 adet yorum var.

 1. david dedi ki:

  Şimdi siz bu saçmalığa inanıyor musunuz?
  gerçekten küre olduğu için mi? al bakalım eline cetvel küre modelde bu nasıl oluyor=

  • mehmet dedi ki:

   Uçakların radar görüntülerini izlemeniz dünyanın küre olduğunu ispatlar. Sitelerden uçak uçuş güzergahlarını görmenizde saçmalamamanızı sağlayacaktır. www. esky .com. tr/radar Yada dünya turu atacak şekilde uçuş yaparsanız sorunu çözersiniz.

 2. Şener ER dedi ki:

  Bunun nedeni dünyanın küre değil düz olmasından kaynaklanıyor.

 3. cemal dedi ki:

  düz dünya haritasında ankara dan L.A a cetvelle düz bir rota çizin , göreceksiniz ki uçak aynı yolu parabolik değil düz olarak gidiyor, farklı yerleri de deneyin uçaklar rota çizerken parabolik rota çizemez rota ger zaman düz olmak zorundadır sadece rota değişim noktaları vardır uçakla giderken uçağın aniden yan dönerek rotasını değiştirmesi gibi

 4. ozzy dedi ki:

  Uyanis basladi. antartika herseyin cevabi oraya gitmeiyiz..

 5. hakan dedi ki:

  Küre dünya önümde arkadaşlar.. Evde baktım küre dünyada uçağın rotası gene düz. Yalan dolanla milleti kandırıyorlar.. Ama uçağın rotası gronland üzerinden amerika olduğuna göre bunun tek açıklaması var oda dünya düz. Düz dünya haritasına göre olan rota ,uçağın takip ettiği ve en kısa olan rotadır ama dünya düz olduğu sürece en kısa rotadır..

  • HBV dedi ki:

   5 ila 10 yıla kadar dünyanın düz olduğu ortaya çıkacak merak etmeyin bu yalanı daha fazla sürdüremeyecekler
   çöküş başlıyor…

 6. Çağrı dedi ki:

  Bu sorunun gerçek cevabını vermeden önce şunu belirteyim ki dünya düz falan değildir. Bu konuda sizi temin ederim. Sorunun cevabına gelecek olursak, küre üzerinde iki nokta arasındaki en kısa mesafe (kürenin içinden geçmemek koşuluna uyan) ortodrom eğrisidir. Elinize plastik top alın ve üzerine iki nokta koyup bu noktaları en kısa yoldan birleştirin. İşte ortodrom budur ve dolayısıyla “eğri”dir. Haritalar küresel bir objenin (dünyanın) düzleme izdüşürülmesidir. Küresel obje düzleme izdüşürülürken geometrilerde deformasyonlar olur. Örneğin Grönland normalde Afrika’nın yaklaşık 1/5’idir ama Google haritalarına bakarsanız Afrika’dan daha büyük görünür. Uçakların rotalarının haritada eğri görünmesinin sebebi de, eğrisel bir geometrinin düzleme izdüşürülmesi sırasında oluşan deformasyondur. Diğer bir deyişle projeksiyon silindirinin Ekvator’da teğet olmasından kaynaklanır. Projeksiyon silindiri rotayı oluşturan ortodrom eğirisini kapsayan büyük çembere teğet yerleştirilseydi emin olun rota cetvelle çizilmiş gibi dümdüz izdüşecekti. Ayrıntılı bilgi isteyenler projeksiyon kavramını araştırsınlar.

  • Deniz dedi ki:

   İnandığınız gerçeğe sıkıca sarılmışsınız ama bir de şunu dinleyin sonra tekrar karar verin. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın enlemi 40°58`34″N yani 40,97° kuzey enlemidir, Newark Havalimanı ise 40°44`8″N yani 40,73° kuzey enlemidir, Kutuplar arası toplam 180 enlem olduğunu düşünürseniz 2 havalimanı arasında yaklaşık 111 km x (40,97-40,73) = 27 km’dir. Yani dünyanın yuvarlaklığına göre neredeyse aynı paraleldedirler. Doğal olarak da aynı paralel üzerinden neredeyse uçulması beklenir. Hatta İstanbul’dan Newark’a (New York) uçuş için google mapi açıp uçuş yoluna bakın, google map size dünyanın eğrisine uygun olarak en kısa havayolu uçuşunu verecektir ki bu uçuş İtalya’dan ve Fransa’nın İspanya’ya yakın olan sınırından geçecek ve Kuzey Atlantik Okyanusu üzerinden doğruca Newark’a varacaktır. Ama uçaklar hangi yolu izliyor biliyor musunuz? Seyrüsefer şehirlerine göre IST-EWR (İstanbul – Newark) uçuşlarında sırasıyla üzerinden geçilen ülkeler Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve nihayetinde Newark (ABD). Şimdi tekrar google map yuvarlak dünya üzerinden bu ülkelerden geçerek Neark’a gidin. Elbette ki uçaklar yuvarlak dünyada bir kavis çizerek gidecekler ancak aynı enlemlerde olan iki nokta arasındaki rotada kavis sadece aşağı doğru olur, sağa sola doğru olmaz. Şimdi inanmadığınız düz dünya haritasını açın ve İstanbul’dan Newark’a New York’a düz bir çizgi çekin. İşte aydınlanmanızın başlayacağı çizgi bu olacaktır. Dünya düz bir tepsi gibidir, uçakların gittiği rotalar düzdür yani havada en az yakıtı harcayacak şekilde havayolu trafiğinin izin verdiği en kısa mesafeden giderler. Ancak bu düz dünyadaki rotayı yuvarlak dünyaya döktüğünüzde üst enlemlere doğru kavisli bir yol çizdiğini görersiniz ve bunu dünyanın yuvarlak oluşu üzerindeki projeksiyona bağlarsınız. Aslında bu kavis öyle fazladır ki ta 53° kuzey enlemindeki İrlanda’dan geçer. Bu ne demek? Yani 41° kuzey enleminden şöyle bir kuzeye doğru toplamda 12 enlem (yaklaşık 1300 km) gereksiz bir kavisli yol çizip 53° kuzey enleminden geçtikten sonra yine güneye doğru toplamda 12 enlem (yaklaşık 1300 km) gereksiz kavisi geri çizip, aynı enlem üzerindeki diğer şehre yani Newark’a varmış görünürsünüz. Aslında yaptığınız şey düz dünya üzerinde dümdüz giden bir uçuş rotasının yalan bir yuvarlak dünya üzerine projeksiyonu yapmaktır. Belli ki projeksiyon denen şeyi gayet iyi biliyorsunuz o halde bu rotayı yuvarlak dünya ve düz dünya harita üzerinde yapın ve sonra tekrar düşünün. Herkese iyi aydınlanmalar dilerim.

 7. Seda dedi ki:

  Yorumlara baktım, herkes Dünya’nın düz olduğunu ileri sürüyor.Dünya düz olsaydı uçakların da düz bir rota çizmesi maliyet ve hız açısından daha mantıklı olurdu.

  • tuğrul dedi ki:

   belkide bu rotalar insanoğlunun dünyanın yuvarlak olduğuna inandırmak içindir..

   • Saner dedi ki:

    Evet canım. Ben bir uçak filısu kuracağım. Dünyanın 4 bir yanına seferler düzenleyeceğim. Dünyanın yakıtını harcamayı önemsemeyip insanların fikirleriyle uğraşacağım. Çok mantıklısın!

   • Furkan dedi ki:

    peki dünyanın yuvarlak olduğuna inanmıyorsunuz da ne oluyor adamlara neyi kaybettirdiniz bana açıklarsan güzel olur ve biz dünyanın yuvarlak olduğuna inandığımızda ne kazanıyorlar yada biz ne kaybediyoruz

 8. Çağrı dedi ki:

  Şuradaki yorumlar gerçekten inanılır gibi değil. Cahilce bir fikre inanıp uyanış başladı diyorlar. İşin matematiksel açıklamasını önceki yorumumda yaptım. Hadi beni geçin. Hadi NASA dünyayı kandırdı diyelim. Uzaya çıkan Japonya, Çin, Rusya, Hindistan ve Avrupa ülkeleri ağız birliği yapıp bizi kandırdı diyelim. Arkadaş biz en son kendi uydumuzu göndermedik mi? TÜBİTAK da mı bizi kandırıyor? Gidin RASAT görüntülerini inceleyin. Daha kendi ülkesinin konu hakkındaki çalışmalarından haberi olmayan bir sürü cahil gelmiş uyanış başladı, gerçekler gün yüzüne çıktı diye zırvalıyor.

  • cihan dedi ki:

   Uydular gökkubbeyi geçip uzaya gidemiyor. Alçak dünya görünmesi denen gökkubbenin bitimine kadar gidip sonuçlanıyor. . Masanın uzay üssüde orada. Hatta trump elon musk’ un uydularının alçak dünya yörüngesine başarılı bir şekilde gönderildiği için tebrik etmişti.

 9. Bilal Arslan dedi ki:

  BENCEDE DÜNYA DÜZ HALKTAN KAMUOYUNDAN GİZLENEN BİR SÜRÜ GERÇEK VAR. NEDEN ANTARTİKA ÜZERİNDE HİÇBİR UÇUŞ OLMAZ HİÇBİR UÇAK ASKERİ UÇAKLAR DA DAHİL GEÇEMEZ. BİLİYORMUSUNUZ. HATTA ARABAYLA VEYA YAYA BİLE GİDİLEMİYOR. BUNU ARAŞTIRIN. İNSANLARDAN GERÇEKLER SAKLANIYOR.

  • sedat dedi ki:

   hadi diyelim açıkladılar ne işine yarıcak lan arka mahalledeki olay umrumuzda değil antartikadaki gizemmi mi takıyon

  • Hasan dedi ki:

   Kutuplarda yaşayan yerli halkmı var da adamlar havalimanı yapsınlar ayrıca ordan bezin çıkaran şirketler var onlar gidiyolar ve ayrıca hiç mi kutup belgeseli izlemedin

  • eyyubi ışıksal dedi ki:

   düz dünyacı sana sesleniyorum. sen bana ay tutulmasını anlat. gökten düşen meteorları izah et. deliler kulübüne ben de üye olacağım. sözüm söz

  • samet dedi ki:

   bu kadar cahilce, bu kadar sığ bir yorum olamaz. olmamalı. bunun okumakla alakası falan yok tamamen bağnazlık.

   sayın cahil kardeşim antartika üzerinden neden uçuş yapılmıyor demişsin.. uçuş sırasında acil bir durum olduğunda uçaklar en yakın havaalanına iner.. antartika’da nereye inecek? hadi bir şekilde indi diyelim acil duruma kim müdahale edecek? havaalanı neden yok demişsin.. insan mı var havaalanı olsun. penguenler mi kullanacak havaalanını..

   az okuyun araştırın. bilmediğiniz etmediğiniz şeylerde yorumda bulunup kendinizi küçük duruma düşürmeyin..

   • alim dedi ki:

    okyanusun üzerinde acil durum olduğunda uçaklar nereye iniyorsa antartika kıtasının üzerinden geçerkende oraya inecek. sayın cahil kardeşim demişsin asıl cahil olanlar sizlersiniz. insanları norveç ve kuzey kutbuna götürüp batmayan güneşi izletiyorlar ve para kazanıyorlar aynısını neden antartikada yapamıyorlar. neden orası amerikan askerleri tarafından korunuyor. heryeri yıkıp yakan amerika insanları savaşa sokan amerika oradaki penguen ve doğal ortamı neden koruyor. bunları hiç düşündün mü. kuzey kutbunun üzerinden uçakları geçiriyorlar kuzey kutbunda acil müdahale edecek yer mi var. turist götürüp para kazanıyorlar. şu an gemilerin geçebileceği kanal açıyorlar neden ulaşım maliyetleri. ama konu antartika olunca ulaşım maliyeti önemli değil sakın yaklaşmayın. bizde yedik.

    • Engin dedi ki:

     1 Dunya nufusunun yuzde 70 inden fazlasi kuzey yarim kurede yaşiyor 2 guney kutbu tum dunyanin ortak arazisi kimse orda toprak hak idda edmiyor gitmek istiyorsan gidebilirsin 3 eger dunya duz ise gok yuzune baktiginda gordugun guneş ay yildizlar neden yuvarlak 4 sunni muslamanlarin salakligi gibi evanjelistlerin inanişlarina hizmet ediyorsun bu teori sunni muslumanlarda eve evanjelistlerde var ki trumpta koyu bi evanjelittir erdoganin koyu bi sunni olmasi gibi erdogan ulkeyi ne hale getirdiyse trumpta dunyayi o hale getirecek bunun hicbir bilimsel çalişmasi yok tamamen dini safsatalar uzerinden dondermeye calisiyorlar nasa erkeklik yapti uzaya cikti dunya yuvarlak dedi sizde erkeklik yapin uzaya cikin bakin duzdur soyleyin ama yemez degilmi çünkü inaniş üzerinden insanlari aptallaştirmak daha kolay ve daha karli işide silah satmak tarikatlarla huzuru bozmak kim dunya yuvarlaktir dese kafir olur diye hadisler ulan eger sen akpye oy vermiyorsan bende eşek gibi aniririm ayni kafa yemin ederim süper salaksiniz

 10. Neşe Atalay dedi ki:

  Bu saçma savlar soru olarak gündemi meşgul ediyor.Bilimde şüphe vardır kuşkusuz. Dünyanın düz olduğu iddiası binlerce yıl önceki Dünya algısını yansıtsa da günümüzde bunu soru olarak ortaya atanlar insanlara zaman kaybettiriyorlar.Zira Yerel saat farkları, gündüz gece oluşumu, kutuplara gidildikçe sıcaklığın azalması vb pek çok doğa olayını nasıl açıklıyorlar merak ettim doğrusu.

  • alim dedi ki:

   bunların hepsinin açıklaması var hemde küre dünyadan daha mantıklı. ama yıllarca bize dünyamızın top gibi olduğu söylendi neden o zaman sular aşağı dökülmüyor bizler neden aşağı düşmüyoruz dediğimizde yerçekimi var dendi. yerçekimi varsa tonlarca ağırlığındaki su yüklü bulutlar nasıl olurda havada dediğimizde cevap yok. dünya dönüyorsa ekvatordaki adamlar neden uzaya fırlamıyor. neden kutuplardaki adamın kilosunda bir artış olmuyor. sonuçta kutuplardaki adam merkezkaç kuvvetiyle savrulmuyor. dünyanın dönme hızındaki merkezkaç kuvvetine göre ekvatorda yerçekimi 10 da 9 azalması lazım. bununda cevabı yok. gün içerisinde güneşin yakınlığı ve uzaklığı değişmeden sadece ışığının geliş açısı değişerek yakıcılığı ve aydınlatması nasıl değişebilir.

 11. mehmet dedi ki:

  Delinin biri kuyuya bir taş atıyor. Sözde akıllı olanlarda deliye cevap vermeye çalışıyor. Akıl ne işe yarar biraderler. Aklımızı kullanmayacaksak kafayı neden taşıyoruz. Filde de kafa var. Deve kuşu gibi davranmayalım. Uçakların uçuş güzergahlarını takip ederseniz, dünyanın küre olduğunu zaten fark edersiniz. Bunun yanında bir çok ipuçları da kullanabilirsiniz. Mevsimler, gece gündüz, gezegenlerin yuvarlaklığı … gibi. Arayan bulur. ARAYAN MEVLASINI DA BULUR, BELASINI DA. Yeter ki aramasını bilelim.

 12. mustafa ugur dedi ki:

  Aptal aptal dünnyanın düz olduğunu ispatlamaya çalışmayın.
  Size çok basit bir şekilde anlatayım:İstanbul-Amerika uçuşu 12 saat.İstanbul-Çin Uçuşu 9 saat.Peki Çin-ABD uçuşu size kaç saat olmalı?12+9=21 saat.Peki biliyormusunuz Çin-ABD uçusu 8 saattir!!!Eğer dünya düz olsaydı dediğiniz gibi çin den abd ye 21 saatte gidilirdi.İşte Dünya yuvarlak olduğundan,Çinden ABD ye giden bir uçağın rotası hep doğuya doğrudur.Yani eğer Dünya düz olsaydı,Çinden kalkan bir uçağın Türkiyenin üzerinden geçmesi gerekirdi.

  • Yavuz dedi ki:

   iyide bu uçuş mesafelerinın hepsi aynı yöndemi degilmi belirtmemissin yani ist amerika doguya doğrumu 12 saat yoksa batıya dogrumu ve düz dunya diyenlerde şunu bilmiyor düz dünyada kıtaların ve ülkelerin konumu nedir haritası nasıldır bunları bilmeden sadece uçak rotasiyla dünya düzdür demek bana saçma geliyor kurdum dünyada öyle

  • Okan dedi ki:

   Petropavlovsk-Kamchats Rusya’nın en doğusundaki havaalanından kalktın canadaya gideceksin Doğuya doğru gidersen iki üç saatte varacağın yere bütün havayolları 30 -40 saatlik bir rota belirtmiştir neden Doğudan gitmek varken Batı’dan giderek yolu uzatıyorlar açıkla o zmn. Dünya kesinlikle düz

   • toprak dedi ki:

    belirttiğin güzergahta direk uçan bir havayolu şirketi yok
    eğer özel jetin varsa 3-5 saat gibi kısa bir sürede uçabilirsin ama yok ben tarifeli uçakla gidicem diyosan önce moskova ya ordan amerikaya ordan da kanadaya uçman gerek bu durumda bekleme süreleri ile beraber minimum 26 saatte daha ekonomik osun diyosan bu süre 50 saate kadar çıkabilir bu arada jetlag ta yiyeceğin için takvim bazında 3-4 günde falan ulaşırsın
    teklifim hala geçerli 10 bin ile 40 bin dolar arasında tek seferlik 6-12 kişilik jetler kiralayabiliyorsun istediğin yere istedğin rotadan zart diye uçabilirsin
    bu arada ek olarak birbirine çok yakın sandığın yerler için kanada da şehir belirtmemişsin kanadanın en batısında alaska sınırı bile Petropavlovsk ye 3.500 km – ottawa şehri falan 8bin km
    ulan klavyesi olan yazıyo ne güzel iş be …..

   • Aydinare dedi ki:

    Saçmalamışsın..Bak bakalım Rusya’nın dogusundan Doğuya doğru şu anda 132 adet uçuş var..

  • eyyubi ışıksal dedi ki:

   olmadı aga! sen düz dünya teorisini bilmiyorsun. yuvarlak dünya haritasının karpuz gibi kutup bölgesinden bastır. iyice yassılaşsın. yani amerika çin arası yine 8 saat olur. değişen bir şey yok. Yanlış anlama dünya yuvarlak itirazım yok. şunu demek istiyorum: Bu tezi ortaya atanlar senin zannettiğin gibi basit açıklar vermiyorlar. Nato amblemini gözünün önüne getir. hah iddia tam da öyle

   • Çağrı dedi ki:

    Birleşmiş milletler haritası gnomonik projeksiyonla çizilmiş bir haritadır. Düz dünyacılar aşırı derecede komik argümanlarla savunuyorlar. Ama sizin de teknik bilginiz olmadığı için size de mantıklı gelebiliyor. Düz dünyayı savunmanın tek sebebi cehalettir. Savundukları her şey matematiğe ve bilime aykırıdır. TV yayınlarını izlememizi sağlayan uydular nerede duruyor acaba? Ülkemiz tarafından gönderilen Göktürk uydusu dairesel bir yörüngede dönerek dünyayı fotoğraflamıyor mu? Tübitak da mı dünyayı kandırıyor? Bu ne kadar salakça ve cahilce bir düşünce?

 13. flouu dedi ki:

  Dünya yuvarlaktır diyenlere bir sorum var. Küre dünyaya göre Şikago kıble yöne doğuyu göstermesi gerekmez mi? Ama ilginç bir şekilde kuzey doğuyu gösteriyor… Neden? Kıblede de mi en kısa mesafe seçiliyor acaba. yoksa yön mü önemli… Bunun hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

 14. sukru dedi ki:

  Dünya tam yuvarlak değil kutuplarda basıktır.Bu yüzden dünyanın diğer yüzünde bulunan bir ülkeye kutup üstünden daha çabuk gidilir.Kâbeye gelince dualar ışıktan da hızlı olduğu için kutup üzerinden kısa yol aramaya gerek yok bence.

  • eyyubi ışıksal dedi ki:

   tebrikler

  • melek dedi ki:

   sizinki cevap vermekten çok alay etmek olmuş vericek cevap bulamayınca ya alay ya hakaret(diğer yorumcular cahil demişler herkez herkese istediğini söyler ama sen söyledin diye doğru olmaz bende size cahil desem cahill mi olursunuz gerek yok hakarete alaya) ediliyor bu yazıları okuyanları bilgilendirin herkes kendi bildiğini anlatıp diğer görüşü çürürtsün alay etmek sizi haksız çıkarır vericek cevabın olmadığı sanılır

 15. Renas dedi ki:

  Eğer bu dedikleriniz troll değil ve gerçekten böyle düşünüyorsanız vay halimize!
  Bir portakalı muntazam olarak soyabildiğinizde elinizde dikdörtgen bir alan mı oluşur? HAYIR!
  “O” Küre ‘nin alanını tamamen 2 boyuta düşürdüğünüzde dikdörtgen elde edemezsiniz. Haritalar iki boyutlu ve ölçeklendirme yapılarak oluşturulmuştur. Rusya hiç bir zaman haritada gördüğüm kadar büyük olmadı. Afrika hiç bir zaman haritalardan gördüğümüz kadar küçük de olmadı. Haritalar da ekvatordan kutuplara yaklaştıkça her paralelde meridyenler arası uzaklık artar. Ayrıca burdan dünya düz vs diye daşşak geçenler varsa onların AQ! Yok abi, dünya düz küre felan değil. bu bilgide yanlış diyen varsa, git ölç

 16. Kanan dedi ki:

  Size bir soru amerikadan ucaklar neden austuryaya (kita) atlantikden degilde kara uzerinden ucar? Yolculuk fazla uzun olmuyormu oyle?

  • eyyubi ışıksal dedi ki:

   yolculuk hesabı yalnızca keseden gitme düşüncesi üzerine kurulu değil. İndirme bindirme güvenlik aciliyet ve limanlar hesaba dahil oluyor.

 17. Ozgur dedi ki:

  Aylardır düz dünya iddiasını arastiriyorum. Mantıklı ve mantıksız şeyler var ama en can alıcı konu uçak rotaları eğer Rusya’dan ABD’ye ye giden bir uçak kuzey kutbu dan geçiyorsa dünya kesin olarak düzdür. Bu uçuşun hangi yoldan olduğunu bilmiyorum internette bu uçuşun rotaları hakkında bir kaynak bulamadım sadece yorumcuların iddiaları var ortada. Bazı yüksek zekalılar bunu matematiksel veya geometrik olarak izah etmeye çalışmış, fakat buna gerek yok, bir lastik top alın bir parça da iplik rus-abd uçuşunu bir okyanus üzerinden bir de kutup üzerinden yapın mesafe kısalıyor mu uzuyormu anlarsınız, efendim dünya tam küre değilde kutuplardan basıkmis gibi gülünç savunmalar yapıyorlar, arkadaşa bi sorun kutuplardan ne kadar nasıl diye cevap veremez, soyliyim kutuplarda dikeyde yataya göre 21 km kısa geliyor yarı çap oransal olarak 300 de 1 sadece yani uçağın yolunu kısaltması bırakın hesaplamaya bile deymiycek bir başlıklı var, kendinizi kandırmayı bırakın.

  • Alper dedi ki:

   Düz dunya savunucusuyum da şunu merak ediyorum ve bulamadim ,japonyadan kalkan bir uçak hangi yönde amerikaya gidiyor

   • promocemo dedi ki:

    Japonya dan Amerikaya uçuşlar genelde batıdan doğuya doğru büyük okyanus üzerinden yapılır
    Mesela tokyo-los angeles uçuşu gidiş 10 saat dönüş 12 saat sürer
    Bu farkın nedeni uçakların dönüşte batıya doğru uçarken tam karşıdan aldıkları adına jetstream denilen karşı rüzgarlardır
    japonya-amerika uçaklarının kullandıkları rotalar
    https://thepointsguy.com/wp-content/uploads/2016/07/map.gif

   • Bulent dedi ki:

    Amerikanin neresine gidecegine bahli direk okyanusta olabilir yada rusya kanada amerikada olabilir

 18. Ozgur dedi ki:

  Bir arkadaş çin ABD uçağının 8 saatte ve sadece doğuya giderek ABD ye ulaştığını söylemiş. Eğer bu doğru ise dünya kesin olarak yuvarlak demektir.

 19. Ozgur dedi ki:

  Bir de lan chile ve Melbourne uçağı varmış ve Antarktika yakınından geçiyormuş ve 11-12 saat suruyormus. Bu da eğer doğru ise dünya kesin olarak yuvarlak demektir, düz olsaydı bu sefer dünyanın en uzun seferi olacaktı bırakın antarktikayi Çin Rusya Kanada ABD Meksika Brezilya filan hepsinden geçmesi gerekicekti bu bu ucus bir günden fazla surucekti

 20. Okan dedi ki:

  Petropavlovsk-Kamchats Rusya’nın en doğusundaki havaalanından kalktın canadaya gideceksin Doğuya doğru gidersen iki üç saatte varacağın yere bütün havayolları 30 -40 saatlik bir rota belirtmiştir neden Doğudan gitmek varken Batı’dan giderek yolu uzatıyorlar açıkla o zmn. Dünya kesinlikle düz

 21. Ozgur dedi ki:

  Bunu bana niye soruyorsun ki? Uçağın sahiplerine sor:) haa eğer dünya düz olsaydı zaten kutuptan geçerek 3-4 saatte giderdi kanadaya 40 saatte değil:)

 22. Mühendis dedi ki:

  Gerçekten şu yorumları okuyunca şok olmamak elde değil 🙂 Ekstrem düşünmenize gerek kalmadan, biraz tarih bilginiz olsa yine doğru cevabı bulacaksınız. Milattan önce 200lü yıllarda erastothenes bu soruya cevap bulmuş bir bilim adamı. İskenderiyede bir kütüphanede sorumlu biriydi ve inanılmaz bilimsel başarıları var erastothenesin. Bizim google gibi bir bilgi deryamız varken araştırmalarımızı o kadar yanlış yapıyoruz ki 🙂 Bundan 2.200 yıl önce dünyanın yuvarlak olduğunu zaten bilip; çevresini, yarıçapını, güneşe olan uzaklığını vs. yüksek doğrulukla (şuanki uzunluklara yakın) hesaplayabilmiş. Bunu nasıl yaptığını bile öğrenseniz ve anlasanız dünyanın şeklini kavrayabileceksiniz. Sadece uçakları düşünerek cevaplamaya çalışıyorsunuz daha farklı bakın olaya. Uyduları düşünün. Mesleğim gereği uyduların,uçakların,gemilerin hareketleri ve rotaları ile ilgili bilgiye sahibim. Bütün hesaplamalar dünyanın yuvarlağa yakın şekliyle yapılıyor ve evet her seferinde doğru sonuç veriyor. Yuvarlağa yakın diyorum çünkü tam olarak değil, 1/297 lik basıklığa sahip. Aslında bu konu tartışmaya açık bile olmamalı, sadece biraz mantıklı araştırma ve fikir yürütme ile doğru sonuca ulaşacaksınız, esen kalın 🙂

  • eyyubi ışıksal dedi ki:

   yok baba mühendis olmak ta kar etmiyor. Var bunun altında masonik bir oyun da bekleyip göreceğiz

  • Çağrı dedi ki:

   Sanırım harita mühendisisiniz. Ben de öyleyim. İnsanların bu savundukları şey bize ne kadar komik geliyor değil mi? Çoğu zaman artık gülüp geçemiyorum. Sinir bozucu düzeyde bir cehalet var. Herkesin cebinde internetin olduğu şu çağda nasıl böyle cahil kalınabiliyor anlam veremiyorum.

 23. Ozgur dedi ki:

  Birkaç gündür bir olaya takıldım, Güneydoğu Asya’da balı denen bir yerden Los Angeles. E giden bir uçak bir kadının doğumu nedeniyle kuzeyde alaskaya plansız iniş yapmış, şöyle düşünün, Antalya’dan Mersin’e gidiyorsunuz, ama acil durum nedeniyle İstanbul’a zorunlu iniş yapıyorsunuz, bu olayın ayrıntıları nedir bilmiyorum ama teoride dünyanın düz olduğunu şüphe birakmiycak şekilde kanıtlıyor…

  • Çağrı dedi ki:

   1. Antalya-Mersin örneğinin konuyla hiçbir alakası yok. Eğer olduğunu iddia ediyorsan matematiksel olarak kanıtını yapmak zorundasın.
   2. Söylediğin olayın gerçek olma ihtimali çok düşük. Çünkü doğurmak üzere olan bir kadını hava yolu şirketleri kıtalar arası bir yolculuğa almazlar.
   3. Söylenen şey gerçek olsa bile Google Earth’ü aç. Bali, Los Angeles ve Alaska’yı işaretle. Bir de böyle incele bakalım mantıklı gelecek mi. Merkator projeksiyonuyla çizilmiş harita ile dünyanın gerçek şekli arasındaki ilişkiden haberin yok ama fikrin var.
   4. Olayın ayrıntılarını bilmiyorum ama kesin olarak dünyanın düz olduğunun kanıtıdır demişsin. Matematiksel ispat yapmazsan olmaz.
   5. Hepsini kabul etmiş bile olsak, uçağın acil iniş yaptığı yer hiçbir şeyi göstermez. Çünkü burada daha başka dış parametreler vardır. Uçağın nereye acil iniş yapabileceği havaalanlarının müsaitliği, uçağın ne kadar süredir havada olduğu, acil durumun cinsi ve daha bir sürü değişik parametreye göre kule tarafından belirlenir.

   • toprak dedi ki:

    yau çokta abarmaya gerek yok
    bali ile losangeles arası 14 bin km mesafede (yuvarlak dünya modeline göre ) acil iniş yapması gereken bir uçağın bu 2 varış noktası arasındaki en yakın kara parçası alaskadır baliden alaska ise 10 bin 500 km civarıdır ( tam havaalanının yerini bilmiyorum 10 bin km ye kadar bile düşürülebilir bu mesafe havaalanı daha güney tarafta ise ) bu durumda arada 4bin km gibi bir mesafe eritilmiş oluyor acil iniş yapmasaı gereken bir uçak 4bin km daha yakında bir alana iniş yapıyor ( 4binkm dediğin mesafe uçakla bile en az 4*5 saat sürer alaska dan başka inebilecek yakında bir kara parçası yok
    bunu nasıl düz dünya modeline kanıt olarak sundun hiç bir mantık yok bu işte

 24. Ozgur dedi ki:

  Kule mi?:)) Okyanusun ortasına kule mi dikmişler:))

 25. Ozgur dedi ki:

  Bir arkadaş uçakların acil durum tehlikesine karşı kara sahanlığına belli bir yakınlıkta uçması gerektiği şeklinde bir kural olduğunu söylemiş, bu uçak bu nedenle alaskaya yakın uçup yolunu 2 bin mil uzatıyorsa bir itirazım olmaz ama aksi durumda düz dünya haritasında cetvelin bir ucunu baliye diğer ucunu los ang. koyunca ortalarda bir yerde tam Alaska üzerinden geçiyor, zorunlu iniş için yolunu bile değiştirmemiş uçak hemen alçalıp konuvermis, zaten yarım saatte indiğini söylüyor haber bülteni okyanus ortasından dönüp inse idi 2.5-3 saat sürmesi gerekirdi bu olay ayrintilarinda başka bir izahı yoksa düz dünyanın ispatı olabilir, incelemek gerek..

  • Çağrı dedi ki:

   Aç bir google earth, bak demiştim. Bakmamışsın. Bali – alaska arası bali los – angeles arasından daha kısadır. Sen merkator projeksiyonuyla çizilmiş haritaya bakıp daha uzak zannediyorsun. Bu yüzden diyorum geometri bilmezsiniz, projeksiyon kavramı bilmezsiniz, 3 boyutlu düşünemezsiniz ama ortalıkta cehalet kusarsınız.

  • Çağrı dedi ki:

   Ayrıca düz dünya haritası dediğin de, gnomonik projeksiyonla çizilmiş bir haritadır. Yani gnomonik porjeksiyonun tanımına göre, dünyanın yuvarlak olduğunun başka bir kanıtıdır. Bilim karşısında kendinizi bu kadar komik duruma düşürmekten vazgeçin artık. Şimdi google earth açıp bali – los angeles arasını ölçüm aracıyla ölç. Sonra da aynı işi bali – alaska arasında yap.

 26. Ozgur dedi ki:

  Bilale anlatır gibi anlatayım; balı Alaska arası 11 200 km dir, Alaska Los Angeles arası 4000 km dir, toplamı 15200 km eder, balı Los Angeles arası 13900 km dir fark: 1300 km eder, bu durumda bali den l.a. ya gitmek üzere kalkan bir tayyare neden 1300 km fazla yol gitsin??

  • Çağrı dedi ki:

   Asıl ben bilale anlatır gibi anlatayım. Google Earth programını açıyorsun. Bali international Airport yazıp oraya bir yer işareti koyuyorsun. Aynı şekilde Los Angeles international airport yazıp bir yer işareti koyuyorsun. En son olarak Anchorage International Airport yazıp yer işareti koyuyorsun. En sonuncusu Alaska’dır. Sonra Cetvel ikonuna tıklayıp önce bali – alaska, sonra da bali – los angeles arasında mesafe ölçümü alıyorsun. Hala aydınlanmadıysan çok da kasma sana yapacak bir şey yok. Bu iş benim mesleğim. Yaptığım bütün hesaplamaları bu matematik kurallara göre yapıyorum ve milimetrenin 1/1000’i hassasiyetle iş yapıyorum. İnsanlar bu hesaplamalarla uzaya uydu gönderip milimetrik doğrulukla yerine yerleştiriyor. Bunu bizim ülkemizin mühendisleri de yapıyor. Göktürk uydusundan haberin var mı? Nerede dönüyor bu? Bunun gönderdiği fotoğraflar dünyanın yuvarlak olduğunu göstermiyor mu? TÜBİTAK bizi mi kandırıyor yoksa? Eğer öyleyse neden kandırıyor? 2018 yılında kimsenin bu kadar cahil olma hakkı yok, kusura bakmayın.

  • Çağrı dedi ki:

   Ayrıca kendin en başta demedin mi kadının doğumu nedeniyle acil iniş yapmış diye? Acil iniş için daha yakın olan yere inmesinin nesini anlayamıyorsun? Önce Alaska’nın daha uzak olduğunu iddia ediyordun şimdi daha yakın olduğunu anlamışsın. Kendinle çelişiyorsun.

 27. Enver dedi ki:

  Yıl olmuş 2018 dünyanın hala düz olduğunu iddia edenler var.

 28. Can Çiler dedi ki:

  Başka milletler Mars a gitme projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Biz ise hala dünyanın düz olduğu gibi aptalca bir tartışmayı hala yapabiliyoruz.Bilim den, felsefeden ve hatta gerçek anlamda dini inanç dan kopmuş, uzaklaşmış insana benzer canlıların tartışması bu olmalı.

  • Kerem dedi ki:

   O Marsa giden ülkelerde de var bu saçmalıklar. Ciddiye alınacak gibi değiller. Deve 1000 kere atladı hendekten.

 29. Ozgur dedi ki:

  Evet aylardır ben de düz dünya teorisini inceliyorim, önceden buradaki aşırı akıllı arkadaşlar gibi düz dünyacılara gülerdim. Ancak konuyu deştikçe gördüm ki hayret edilecek durumlar var, öncelikle şu an dünyanın yuvarlak olduğunu ispat etmeye çalışan gözlem ve deneylerin tamamı aynı zamanda dünyanın düz olduğunu da ispat ediyor, gülünç olan şey bunlarla dünyanın düz yada yuvarlak olduğunu anlatmaya çalışmak, çünkü aynı şeyler ikisini de ispat ediyor, farklı olan Tek şey ise uçak rotaları, yani aynı doğrultuda uçan bir cisim düzlemde farklı, kürede daha farklı bir noktaya varır, pratikte bunu ayırmaya yarıyan pek özel bir uçuş yok gibi görünüyor, ancak deney için biri uçağıyla kalkıp mesela güney kutbunu geçip dünyanın diğer tarafında bir yere inerse, ve bunu zaman ve uçuş mesafesi olarak doğru değerlerle yaparsa dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak olur, aksi durumda iki görüş de ortada dır

 30. Özgür dedi ki:

  Ayrıca balı. L.a. uçağının plansız inisi bir çok soru işareti bırakmış, düz mantıkla bakılırsa tam olarak düz dünyayı ispat ediyor ama ucusla ilgili çok ayrıntılı bilgi olmadan yorum yapmak çok doğru değil, uçağın binlerce kilometre fazla yol yapmasının sebebi nedir? Bilmek gerekir. Bir arkadaş çok bilen edasıyla merkator projeksiyonu filan demiş, ne demek olduğunu bilmiyorum ama eski dünya haritalarindaki geometrik pozisyonları son olarak düzeltip küresel haritayı oluşturması anlamına filan geliyor diye tahmin ettim, üşendim gugula bakmadim, ne var ki çağdaş dünyada Dünya haritaları GPS küresel konumlama sistemi ile olusturuluyor, mesela harita genel müdürlüğünün yayınladığı 25 binlik haritalarda Ağrı dağının bir yerinde insan ayağı değmemiş bir noktasinda bir bardağı zor doldurucak kadar suyu olan küçük bir pınarın bile işareti bulunur, bu teknoloji çağında merkator filan gülünç şeyler, bırakın haritayı izafiyet bile albertin izafiyeti değil artık, üzerine bin türlü laf söylenmiş, neyse, sizlere arkadaş tavsiyem temel bilgilerinizi güçlendirin ki üzerine yüksek binalar yapın ya da böyle ağır konulara fazla gitmeyin, bu konular Oses Türkiye ye benzemez

  • Kenan dedi ki:

   Nasil bi haritaymis kucucuk bi pinari bile gosteriyor ama yirmi yildir iranda oldugunu sandiklari pkk nin ana telsiz veicisinin oldigu ussi gorememis

 31. EMİRE dedi ki:

  Du çağda dünyaya düz diyenlere hayret ediyorum. DÜNYA DÜZSE AY VE GÜNEŞ NİYE KÜRE DEMEZLER Mİ. DÜZ DÜNYADA GÜNEŞ NASIL DOĞAR VE BATAR. DÜZ DÜNYADA DÜNYANIN YARISINDA YAZ YARISINDA KIŞ MEVSİMİ YAŞANIR MI? PEKİ DÜZ DÜNYA OLDUĞU ZAMAN AY TUTULMASINDA DÜNYA AYA GELEN IŞIĞI ENGELLEYEBİLİR Mİ? TEKNOLOJİNİN GELİŞTİĞİ BU ÇAĞDA BÖYLE SAÇMALIKLARA İNANANLARIN ÇOĞUNUN BİLİMSEL GELİŞME VE BİLGİLERDEN HABERİ OLMAYAN İNSANLAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

 32. selseli dedi ki:

  Peki madem dünya düz, iki ucu neresi?
  Avustralya’daki bir arkadaşınızla canlı telefon görüşmesi yaptığınızda orada gündüz iken, burada madem dünya düz, niye gece oluyor, ya da tam tersi?
  Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamak 15. yüzyıl şartlarında devamlı doğuya doğru yok alıp, sonunda batıdan aynı yere çıkıldığını ispat ettiklerine göre, düz dünyaya inananlar güncel imkanlar ile bunun olmadığını kanıtlamak için niye böyle bir çabaya girmeyip sadece klavye üzerinden bu saçma fikri savunuyorlar?

  • Aysun dedi ki:

   Dünya, uçsuz bucaksız yeryüzünün tam ortasında yer alan 360 derece olduğu tahmin edilen buzul alanlarla çevrili(Antarktika) bir çember düzlem. Antarktika ötesinde ne olduğu bilinmiyor fakat bugüne kadar aşılamayan şeffaf göğün sınırlarının, bu buzul alanlarda bittiği konusunda düz dünya gerçeğini savunanlar arasında fikir birliği hakim.
   Yani, dünya atmosferinin bittiği BUGÜNE KADAR İNSANOĞLUNUN AŞAMADIĞI, ötesine geçemediği şeffaf gök tabakasının; kubbemsi bir yapıda olduğu kuvvetle muhtemel ve bu kubbenin yeryüzüne temas eden çemberi oluşturan kenarları Antarktika çevre buzulu içinde. Daha ötede yeryüzü devam ediyor ve gök, yeryüzü üzerinde polaris denilen kuzey yıldızını eksen ve merkez alacak şekilde dönüyor.
   Bize en yakın gök, işte bu yıldızlarla donatılmış birinci kat gök. Altı gök daha var ve her bir göğü bir sonraki kaplayacak şekilde genişliyor. Yedi kat göklerin zemini, işte bu yeryüzü. Biz uçsuz bucaksız bu yeryüzünün tam merkezindeyiz. Şeffaf atmosfer üstü gök tabakası yukarısında gök denizi var ve Güneş ile Ay, işte bu tabakanın hemen üzerinde gök denizinde yüzüyorlar ve boyutları oldukça küçük(çaplarının 70mil olduğu tahmin ediliyor), Güneş de, öyle 150 milyon km. ötede de değil. Güneş, yeryüzü üzerinde tıpkı bir vida yolunu takip eder yivli yol dairesel yörüngesindeymiş gibi hareket ediyor. Altı ay boyunca her gün turlayarak kuzey kutup dairesine yaklaşıyor ve ikinci altı ayın başından itibaren bu kez aynı yolu takip ederek, uzaklaşıyor. Böylece mevsimler, gece gündüz eşitliği oluşuyor. 360 derece çember düzlemin tam ortası bildiğimiz ekvator çizgisi. Macellan işte bu çember düz dünyada, bir dairesel hareket çizerek aynı noktaya gelmiştir, küreyi değil.
   Bugün bazı yabancı pilotlar artık sosyal medyada videolar yayınlayıp dünyanın düz olduğunu ifade etmeye başladılar ve pilotların bir kısmı aslında dünyanın düz olduğunu biliyor. Uçaklardaki jiroskop, bunun en önemli göstergesidir.
   Bugün kıtalararası yolcu uçaklarının seferlerinin bir kısmı, hileli yol uzatmaları, gereksiz aktarmalar ile süresi uzatılmakta, böylece dünyanın küre veya geoid olduğu algısı devam ettirilmek istenmektedir.
   Başta ABD halkları olmak üzere Avrupa ve Rusya’da, Malezya’da, Macaristan’da ve diğer diyarlarda insanlar gerek amatör gerek akademik düzeyde deneyler yaparak, yüzyılın bu kocaman yalanını çökertmektedirler.
   O bildiğiniz yıldızlar da her biri irili ufaklı güneş değillerdir, ‘real stars’ yazıp teleskoplarla çekilmiş görüntülere bakarsanız, sanki bir suyun içinde parıl parıl parıldayan yuvarlak biçimli levhalar olduğunu göreceksiniz. Gezegen bildiğimiz gök cisimlerinin de her birinin yıldız olduğu ve hareketli yıldız oldukları konusunda düz dünya araştırmacıları hemfikir.
   Uzay ise bir fotoşop, stüdyo animasyon kurgusudur. Sözde uzayda dünyamızı bir toz zerresinden daha küçükmüş gibi göstererek, ,insanların kendilerini bir hiç olarak görme algısının empoze edilmesinden tutun birçok alanda dünyayı yönettiklerini zanneden gizli masalarca, art niyet vardır.

   • Süper mühendis dedi ki:

    Ya birde sıkılmadan yazmışsın, yazdığında bişey olsa saçmalık üstüne saçmalık, Bering boğazı , Japonya Amerika arası uçuşlar, pearl harbor baskını bunları en azından okuyun ve sonrada dünya duzmu yuvarlak mi anlayın bu ne cahillik ya.

 33. Adem dedi ki:

  O rotayı düz dünya haritasına koy bakalım 23 saat süren bir yolculuk o kavisle 4 saat kısalıyor. Şimdi Washington İstanbul arası uçuşa bak tavsiyemdir.

 34. meraklı dedi ki:

  merak ettiğim bir konu uçaklar uçarken sürekli alçalan bir hareketle mi hareket ediyor. mantıken böyle olmalı yoksa dünya dan sürekli uzaklaşmaz mıydı. Dünya yuvarlak olduğuna göre sürekli bir alçalma hareketi ile uçuyor olmalı…

 35. Özgür dedi ki:

  Uçaklar yer çekimine doğru sürekli bir düşme hayaleti yapıyor, hiz-aero donami etkisi ise sürekli bundan kurtulmak hayaleti yapıyor, uçak iki arada bir derede yoluna devam ediyor(nasıl cevap ama)

 36. Ozgur dedi ki:

  Hareketi yazmıştım hayaleti olmus

 37. Aydinare dedi ki:

  Tepsi gibi birşeyin uzayda gidişini hayal ediyorum…Gülüyorum..Gerçekten vay halimize hala bunu iddia ediyorlarsa… Tamam…dünya düzdür ve güneş ışınları her yere dik ve eşit şekilde gelecektir.. öyleyse neden kutuplar buz ile kaplı?

 38. Elisa dedi ki:

  2200 yıl önce eratosthenes bu konuya nokta koydu. üstelik sadece adımları ve matematiği kullanarak. dünya düzdür diyenlere tavsiyem, en yakın zamanda bir tımarhaneye kaydınızı yaptırın. çünkü sizi uzaya çıkarıp yuvarlak olduğunu ispatlasalar da “ben çıkmadan önce düzdü, komplo yapıldı.” diyebilecek kadar hastasınız. normal insan aklı şunu savunamaz. yazık, acıyorum size.

 39. Demir dedi ki:

  Ben de düz dünya konusunu araştırırken bu sayfaya geldim. Yazıyı ve yorumları okudum.
  (Okullarda bize öğretilenlere göre konuşursak) Güney yarım kürenin güney bölgelerinde, örneğin Yeni Zelanda’da, Şili’nin güney uçlarında kuzey yıldızı görülüyor mu?
  Bu sorunun cevabı, dünyanın şekli hakkında büyük bir ışık olacaktır.
  Ben görünüp görünmediğini bilmiyorum. Bu soruyu internete sorduğumda bazı siteler evet diyor bazı siteler hayır diyor.
  Gören ya da bakıp da görmeyen varsa buraya yazarsa makbule geçer.

  • Hasan dedi ki:

   Güney kutbundan kuzey yıldızını göremezsin. Gören de çıkmamıştır. Bunun tek bir sebebi dünyanın küre olmasıdır. Dünya düz olsaydı görülebilirdi. Güney kutup bölgesinde güney takım yıldızlarını görebilirsin. Kaynağım sadece internet veya kitap değil. Sıkça yurt dışına foto çekimine giden arkadaşım.

   • Özgür dedi ki:

    Eğer kuzey yıldızı aslında güneş ise Güney yarıkürede ya daha zayıf görülür ya da guneye doğru gittikçe hiç görünmez asıl önemlisi kuzey yıldızının kuzeye gittikçe nereye kaydigidir, kuzeye gittikçe tepeye doğru kayiyorsa dünya kuredir, veya kuzeye doğru gittikçe sabit duruyor ama daha belirginleşiyor ise o gunestir ve dünya düzdür..

 40. URAL Altay dedi ki:

  Tamam yaa…
  Dünya düzdür, yuvarlak olan Donald Trump’tır.

 41. Xacah dedi ki:

  Jet hava akımlarıyla, uçuş güvenliğiyle, kurtarmayla vs. ilgili olamayacak şekilde küreye uymayan ve gerçekten oldukça kafa karıştıran uçuş rotaları var. Ama daha ilginç olan durum zoom yapabilen kameralar kullanılarak çok uzun mesafelerin görüntülenmesi. Küre eğimi nedeniyle görüş açısı kapanması gerekirken sonuç böyle olmuyor ya kürenin büyüklüğü bilinenden çok ama çok daha fazla ya da bilimin küre tezi çökecek düzeyde bir şeyler ters !

 42. Engineerman dedi ki:

  Yaw he he 2×2 de bundan böyle 5 olsun (2×2=4 bile dünyanın yuvarlak olmasından daha göreceli daha tartışılabilir)

 43. Özgür dedi ki:

  Dün bali-los Angeles uçağı olayının tersi oldu. Hemde bizim buralarda. Bangkok- Frankfurt uçağı bir yolcunun hastalığı nedeniyle İstanbul’a acil iniş yaptı. Dünya düz olsaydı İstanbul’un en az 2000 kilometre kuzeyinden geçecek olan bu uçak Rusya veya Ukrayna’da bir yerlere inicekti. Ama İstanbula indi. Bu durum düz dünya haritasına hiç uymuyor, küre dünya haritasına ise cuk oturuyor. Buyrun burdan yakın….

 44. Penelooee dedi ki:

  Yani insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyorsunuz. İşinize gelmediği zaman yok hava akımı bilmem ne ya kardeşim siz Vatan hainimisiniz ortada bir yalan dolan varsa daha ne göz yumuyorsunuz. Kendiniz kandırmak istiyorsanız da bu topraklar neler gördü hiç merhametiniz yokmu nenelerinize dedelerinize ne zaman batı bizim dostumuz olduda sıktıkları yalanları havada kapan yalakalar olduk. Bu dünya sandığınız gibi küçük değil. Ortada kayıp kıtalar var kapalı bir sistem. Bumu daha güzel yoksa her an bir yıldızın patlaması meteroun düşmesi hatta güneşin fırtınaları gibi debdebeli bir dünyada olmakmı. Allah hiç bir şeyi amaçsız yaratmadığı gibi neden boşu boşuna galaksiler yıldızlar yaratsın ki. Biz o kadar deersizmiyiz koca evrende bir tek soluk mavi gezegen biz olalım. Allah sonsuz bir cennet diyor insanoğluna vaadedilen budur. Yeri yaydık üzerini döşedik diyor göğü kubbe yaptık diye devam ediyor. Küre olsa yeri yaydık demez yuvarladık der. Gök kubbe diyor. Burada tesbih yok anlayacağınız. Ne diyirsa odur. O halde Allah’a saygıyla secde etmemiz zaruridir. Çünkü o bize hem çok yakın hem vaadinden dönmez.

  • Kerem dedi ki:

   Bir düzeltme yapayım müsaadenle. Sonsuz cennet yada sonsuz cehennem kavramı yok. Göz açıp kapayıncaya kadar olan bir dünya hayatının ödülü yada cezası sonsuz olamaz. Bu konuda birçok video mevcut.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya