Uçaklarda Koltuk Planı – Türk Hava Yolları Boeing 737

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda 93  adet Boeing 737  tipi uçak  bulunan Türk Hava  Havayolları şirketinin uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce bilet aldıktan sonra koltuk rezervasyonu ve check-in (çekin) yaparken  yaparken hangi koltuğu seçmeliyim? Türk Hava Havayolları şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. son bir kaç saat kala ise tescilinden hangi model uçağa bineceğimizi bilmekteyiz. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y yada W harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

Türk Hava  Havayolları Şirketinin uçaklarının

3  adeti C12  Y153  koltuk konfigürasyonuna sahip.Tescilleri :TC-JFC, TC-JGM ve TC-JHY

7 adeti Y165 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JFJ, TC-JFZ, TC-JGA, TC-JGF, TC-JGN, TC-JHR, TC-JHE

1 adeti C12 Y137 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili: TC-JKO

6 adeti C20 Y135 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JGK, TC-JVK, TC-JVJ, TC-JVN, TC-JVP, TC-JVO

1 adeti c1 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili : TC-JHC

8 adeti C16 Y135 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JYC, TC-JYG, TC-JYH, TC-JYI, TC-JYJ, TC-JYL, TC-JYN, TC-JYO

1 adeti Y50 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili :  TC-JYE

17 adeti C16 Y141 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri: TC-JHO, TC-JVA, TC-JHR, TC-JVB, TC-JHS, TC-JHV, TC-JHP, TC-JHP, TC-JHT, TC-JHU, TJHZ, TC-JVC, TC-JVD, TC-JVF, TC-JVG, TC-JVH, TC-JVI

1 adeti c16 Y153 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili: TC-JYP

1 adeti Y151 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili: TC-JVR

47 adetinin koltuk konfigürasyonu belli değil. Tescilleri: TC-JFD, TC-JFE, TC-JFG, TC-JFH, TC-JFI, TC-JFK, TC-JFL, TC-JHF, TC-JYA, TC-JYB, TC-JHK, TC-JHL, TC-JYD, TC-JHM, TC-JHN, TC-JYF, Tc-JYM, TC-JFM, TC-JFN, TC-JFO, TC-JFP, TC-JFR, TC-JFT, TC-JFV, TC-JVM, TC-JVL, TC-JFV, TC-JFY, TC-JGB, TC-JGC, TC-JGD, TC-JGG, TC-JGH, TC-JGI, TC-JGJ, TC-JGL, TC-JGO, TC-JGP, TC-JGR, TC-JGS, TC-JGT, TC-JGU, TC-JGV, TC-JGY, TC-JGZ, TC-JHB, TC-JHD

Yeşil ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Yeşil sarı işaretli olanlar ise aynı yeşil koltuklar gibi geniş alana sahip.

Sarı ve beyaz işaretli olanlar normal koltuklar.

Kırmızı renkli işaretli olanlar ise en kötü  koltuklar.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Aşağıdaki resimlerde  koltuk konfigürasyonuna sahip Türk Hava Yolları şirketine ait Boeing 737 model uçaklarınkoltuk düzenini görmektesiniz.

Turkish Airlines Boeing 737 seat plan.

Boeing 737-700 tipi tek sınıf 149 kişilik uçağın koltuk düzeni:

 

Boeing 737-700 tipi iki sınıflı uçağın koltuk düzeni:

 

Boeing 737-800 tipi uçağın iki sınıflı  koltuk düzeni:

 

Boeing 737-800 tipi uçağın tek sınıf koltuk düzeni:

 

Boeing 737-900 tipi uçağın iki sınıf koltuk düzeni.

 

Bu yazı 35875 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. EMRE dedi ki:

    TC-JHA Eksik

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV