Uçaklarda Koltuk Planı – Türk Hava Yolları – Airbus 320

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda 29 adet Airbus 320 bulunan Türk Hava Yolları uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce koltuk rezervasyonu yaparken ve check-in (çekin) yaparken  hangi koltuğu seçmeliyim? THY şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri? Uçaklarda oturma planı nasıl? Uçak koltuk planları ne şekilde oluyor? Koltuğumu nereden seçmeliyim? Uçakların içi nasıl olur?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

THY şirketi  filosunda 29 adet  Airbus 320-232  tipi  tipi uçak var.

Uçakların 4 adeti  Y162 koltuk konfigürasyonuna sahip. Yani tek bir  standarda sahip 162 koltuk. Tescilleri: TC-JUE, TC-JUF, TC-JUI, TC-JUK

1 adeti C12 Y144 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili : TC-JUG

4 adeti C12 Y138 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri : TC-JUJ, TC-JAI, TC-JBI, TC-JPY

5 adeti Y159 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescilleri : TC-JPA, TC-JPF, TC-JPL, TC-JPM, TC-JPR

1 adeti C12 Y128 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili : TC-JPH

1 adeti C20 Y135 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili : TC-JPI

1 adeti C1 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili TC-JPS

1 adeti C12 koltuk konfigürasyonuna sahip. Tescili TC-JPP

Geri kalan 10 adet uçağın koltuk  konfigürasyonları belli olmadığı için yazamadım. Tescilleri: TC-JPB, TC-JPC, TC-JPD, TC-JPN, TC-JPG, TC-JPJ, TC-JPK, TC-JPO, TC-JPT, TC-JPU

Yeşil ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Turkish Airlines Airbus 320 seat plan.

Aşağıdaki resimde C12Y144 koltuk konfigrüasyonuna sahip Türk Hava Yolları’na ait bir Airbus 320-232 model uçağın koltuk düzenini görmektesiniz.

 

Fotoğraf seatguru

Bu yazı 54851 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

11 adet yorum var.

 1. gizli dedi ki:

  merhaba dip not olarak söylemek isterim. Acil çıkış kapıları adı üstünde her hangi birşey olursa orda oturan sorumludur aynı kabin görevlileri gibi yani konforlu kelimesi bence uymamış. saygılar

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Konfordan kastımız diğer koltuk aralıkları gibi değil biraz daha geniş olduğunu vurgulamak için o şekilde yazıldı. Uyarınız için ayrıca teşkkür ederiz.

 2. Venus dedi ki:

  Thy Ile haziran ayinda Montreal den istanbula ucucaz. Koltuk numaramiz J 9-10

  Bu numara koltuklar ucagan neresine geliyor? Yani kuyrugami yakin yoksa ortalarda MI? Cevaplarsaniz sevinirim

 3. ELA dedi ki:

  acil cevaplar mısınız .. THY’dan ınternet uzerınden bılet aldım .promosyon ve son 1 koltuk yazıyordu .bıletı aldım .karttan para odendı .ama ben ınternet uzerınden chek ın ypamıyorum .son koltuk olmasına ragmen koltuk numaram görulmuyor …73d dıye bır sey yazıyor ..fakat şehırler arası ucakta 73 numaralı sıra koltugu oldugunu sanmıyorum .bana yardımcı olur musunuz ..ne yapmam gerekıyor

 4. ELA dedi ki:

  acil cevaplar mısınız .. THY’dan ınternet uzerınden bılet aldım .promosyon ve son 1 koltuk yazıyordu .bıletı aldım .karttan para odendı .ama ben ınternet uzerınden chek ın ypamıyorum .son koltuk olmasına ragmen koltuk numaram görulmuyor …73d dıye bır sey yazıyor ..fakat şehırler arası ucakta 73 numaralı sıra koltugu oldugunu sanmıyorum .bana yardımcı olur musunuz ..ne yapmam gerekıyor..yardımcı olursanız sevınırım

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Türk Hava Yolları’nın check – in bölümü uçuşa 24 saat varken açılıyor bildiğimiz kadarı ile. Uçuşunuza ne kadar süre var?

 5. Sunduz dedi ki:

  Ben thy den 3 promosyon vilet aldim bilet numaralarinin sonu 8 9 10 son rakamlari acana cam kenari varmi

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Uçak modeline göre koltuk konfigürasyonları değişmekte. Uçağın modelini biliyormusunuz?

 6. Ronald Reyqan dedi ki:

  Airbus 320 dar gövde 18 F koltuk nasıl ?

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Yazıda ekli olan görselde 18F numaralı koltuğun nerede olduu görülmekte. Bu konumlar şirkete ve uçakların iç konfigürasyonuna göre değişklikler gösterebilir.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV