Overweight Landing Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Paylaş
 

Son günlerde karşımıza çıkan bir konu… Nedir bu overweight landing?

 

Overweight Landing, herhangi bir uçağın, güvenli en yüksek iniş ağırlığından (Maximum Landing Weight – MLW) daha yüksek bir ağrılıkta yapılan iniştir.

Daha anlaşılır hale getirmek gerekirse;

Boeing 777-300ER uçağının Maximum İniş Ağırlığı (MLW) 251.500~KG’dır. Uçak bu ağırlıktan daha ağır indiği zaman bu iniş overveight landing olur.

 

Maksimum İniş Ağırlığı Nedir? (Maximum Landing Weight – MLW)

MLW, herhangi bir uçağın güvenli iniş gerçekleştirebileceği en yüksek ağırlıktır.  Bu ağırlığı temel olarak uçağın iniş takımları ve uçağın genel tasarımı belirler.

 

Hangi Durumlarda Overweight Landing Tercih Edilir?

Pilotar, kalkıştan hemen sonra herhangi bir acil durumdan ötürü kalkış meydanına ya da en yakın alternatif meydana dönme kararı alabilirler. Böyle bir durumda eğer uçağın ağırlığı maksimum iniş ağırlığından fazla ise ve bu ağrılık inilecek meydana varana kadar maksimum iniş ağırlığının altında düşmüyor ise pilotun izleyebileceği üç yol vardır. Fuel Jettison, Holding (Bekleme) ve Overweight Landing.

Ancak, uçağın havada bekleme olasılığı yoksa (Örneğin uçakta bulunan bir kişinin sağlık durumu kritik ise, yangın, vb..) ekibin tek şansı overweight landing yapmaktır.

Normal şartlarda kesinlikle overweight landing yapılmaz.

 

 

Overweight Landing Nasıl Sonuçlanabilir?

Bu soruya tabi ki de kesin bir cevap veremeyiz, ancak olası sonuçları tahmin edebiliriz.

Hadi başlayalım!

Öncelikle overweight landing yapan bir uçak, her zamankinden daha ağır indiği için, bu ağırlık fren mesafesini arttırır. Ayrıca iniş takımlarına binen yük fazla olacağından, inişin ekstra dikkatli yapılması gerekmektedir. Bütün bunlar bir yana, overweight landing havacılık otoriteleri tarafından “güvenli” görülmektedir.

Overweight landing gerçekleştiren bir uçak herhangi bir sorun yaşamadan yere konabilir. Aşağıda belirtilen senaryoların gerçekleşmesi için pilotaj hatası veya dış etkenlerin inişe müdahil olması daha olasıdır.

Ağır bir uçağı indirirken palye kontrolsüz yapılırsa iniş takımları kırılabilir/çökebilir.

Overweight landing yapan bir uçak ağırlığından ötürü düşen fren performansı sebebiyle pistten çıkabilir.

Ek olarak bazı uçaklarda (Örneğin Boeing) overweight landing’in Autopilot ile yapılması önerilmemektedir. Boeing Autopilotu overweight landing için sertifikasyon almamıştır.

 

Halil Kamazoğlu

Bu yazı 2636 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV