Genel – Bölgesel Havacılık

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Ucuzlayan uçak bileti fiyatları, artan yolcu sayısı ve ihtiyacın artması sebebiyle ülkemizde büyük eksikliği hissedilen bölgesel havacılığı canlandırmak için havacılık meraklıları olarak gerek forumlarda, sosyal medyada ve çoğu platformlarda arada sırada dikkat çekmeye çalışıyoruz. Örnek verecek olursam ben Tekirdağlıyım. Tekirdağdan Antalyaya gitmek istediğimde ya Çorlu Havaalanından Ankara aktarmalı  yada en yakın İstanbul Atatürk Havalimanından direk Antalyaya gitmek zorundayım. İşte bu noktada anlatmak istediğim Çorlu – İzmir, Çorlu – Antalya, Çorlu – Trabzon gibi  örneklediğim seferler düzenlenebilir. Büyük uçak dolmayacağı için zarar edebilir. Ama küçük uçaklarla bu seferler yapılabilir.  Havayolu şirketlerinin  küçük illere uçmamasının bir sebebide ellerinde mevcut küçük uçaklar yok. Şimdilik edinmekte istemiyorlar. Mutlaka bir kaç sebebi vardır. Bunun başında maliyet geliyor. Bakım, personel  gibi masraflar yüzünden sanırım pazara girmek istemiyorlar. Yeni gelecek uçaklara pilot  bakım teknisyeni ve bakım aletleri için ek maliyet  çıkıyor. Ellerindeki orta sınıf uçaklarıda dolduramayıp zarar ettikten sonra zararına uçmanın alemide yok. Mesela Çorlu – Ankara arasındaki seferleri günde yoğunluğa göre 1-2 sefer Anadolujet Borajetten kiraladığı Embraer marka uçaklarla yapıyor. Diğer çoğu küçük il diğer illerle Ankara üzerinden aktarmalı olarak Türkiyenin diğer illerine bu şekilde bağlı. Ancak çoğunun birbirleri arasında direk uçuşu yok malesef. Doluluk oranını bilmiyorum ama çalıştığına göre demekki yolcusu var.

Örneklerini daha öncede verdiğim Brezilyalı uçak üreticisi 114 kişi kapasiteli Embraer yeni çıkan modeli olan 190 E2 yi geçtiğimiz günlerde dünyaya tanıttı. Embraerin 190 modelini  ülkemizde Borajet zaten bir kaç yıldır kullanıyordu. Bölgesel  havacılık için ideal bir uçak bence.

e21

Kanadalı Bombardierde tek olarak ürettiği  maksimum 133 kişi kapasiteli Bombardier CS 100 serisi uçağını fuar fuar gezdirerek pazar arayışında. Yakından göremedim ama uzaktan görebildiğimiz kadarı ile güzel ve bölgesel olarak kullanılabilecek uçaklardan biri.

bombard

Rusyanın temsilcisi Antonov ise 85 kişi kapasiteli An-148 modeli ile pazara girmek istiyor. Kısa pistlere iniş avantajı bulunan uçak ülkemiz coğrafyasındaki çoğu havaalanını rahatlıkla kullanabilir görüşündeyim.

antonov

Pazarın bir diğer adayı Rus temsilcisi savaş uçağı üreticisi olarak tanıdığımız Sukhoi nin ortalama 80 kişilik Sukhoi Superjet 100 modeli. Orta segmentteki bu uçakta bizim ülkemiz için biçilmiş kaftan.

SukhoiSuperjet_100-95_97004_Ramenskoye_2011-8-12

Daha önce yerli uçak için görüşmeler yapılan Dornier ise bir başka aday. pervaneli ve jet modelleri bulunan uçak ülkemizde bölgesel havacılıkta kullanılabilecek bir diğer uçak olabilir.

Do-328-300_

 

Bunlara ek olarak pervaneli modeller olan Daha önce Borajetin kullandığı ortalama 70 kişi kapasiteli ATR  42- 72 modelleri,

borajet_1495

Bir zamanlar Atlasjetin kullanmış olduğu Bombardier marka 75- 100 kişi kapasiteli Canadair CRJ 600 – 1000 modelleri,

Canadair_CL-600-2C10_Regional_Jet_CRJ-701ER,_Atlasjet_Airlines_AN0988559

Ve bunlara ek olarak yeni modelleri olmayan eski teknolojilere sahip ancak dünya genelinde hala kullanılmakta olan Fokker 100, Dash8 pervaneli ve daha bir çok modeli sayabiliriz. Uçak biletlerinin ucuzlaması ve havayolunun kullanımının artması için bölgesel havacılığın gelişmesi çok önemlidir. Önümüzdeki yıllar bölgesel havacılığın gelişeceği yıllar olarak öngörülmekte. Ülkemizdede bölgesel havacılığın ilerlemiş olduğunu gömek dileği ile..

Erhan Aydoğdu.

 

 

Bu yazı 3397 kere okundu.
Etiketler:
Bombardier Embraer
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV