MITO ne anlama geliyor?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

MITO ne anlama geliyor? Sizlere elimden geldiği kadar açıklamak istiyorum.

MITO kelimesi Minimum İnterval Takeoff ( Minimum aralıklarla kalkış) kelimelerinin başharflerinden oluşur. Genel olarak Amerikan Hava Kuvvetlerinin bombardıman ve tanker uçaklarının operasyonlarda kullandığı bir kalkış biçimi. Uçaklar 12 – 15 saniye aralıklarla pistten kalkışlarını yaparlar. Öncesinde pistbaşı yaparken fil yürüyüşü adı verilen formasyonla ilerlerler. Oldukça tehlikeli olan bu kalkışta bu güne kadar 1986 yılında sadece bi radet B-52  bombardıman uçağı stall olarak düşmüş. ve 9 kişi kaybedilmiş. İşte MITO adı verilen kalkışın  videosu ve fotoğrafları.

Two C-130 Hercules aircraft of the 463rd Tactical Airlift Wing get airborne as the remaining aircraft wait on the runway during a minimum interval takeoff at the start of a mass airdrop exercise.

Three B-52G Stratofortress aircraft leave clouds of exhaust behind as they take off in formation.  During this minimum interval takeoff exercise, three cells of six B-52 and KC-10 Extender aircraft will take off seconds apart under combat conditions.  The exercise is part of an operational readiness inspection by the Strategic Air Command Inspector General Team.

Bu yazı 1930 kere okundu.
Etiketler:
genel
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV