Fuel Jettison (Yakıt Boşaltma) Nedir?

Paylaş
 

Merhaba. Son zamanlarda karşımıza çıkan iki terim var. Bunlardan birisi Overweight Landing

diğeri de Fuel Jettison yani yakıt boşaltma. Önceki yazımızda overweight landing hakkında bilgi vermiştik.

Fuel Jettison (Yakıt Boşaltma) Nedir?

Fuel Jettison, uçaktaki yakıtın belli bir irtifa üzerinde kanatlardan boşaltılması işlemidir. Jettison yakıtın buharlaşması için minimum belli bir irtifa gerektirir. Bazı uçaklarda yakıt boşaltma opsiyoneldir. Kalkılan meydana ya da alternatif meydana geri dönülmesi gereken, acil olmayan ancak planlanan iniş meydanına uçulamayacak durumlarda kullanılır. Holding (Bekleme) yapmak yerine jettison yapılırsa zamandan ciddi tasarruf edilir. Bu tasarruf basitçe dakikada 1 – 2 ton yakıt bırakılarak elde edilir.

Bu sistemin uzun menzilli uçaklarda bulunması kritik önem taşır. Çünkü bu uçakların yakıt boşaltma senaryolarına girmesi daha olasıdır. Ayrıca bir acil durum senaryosunda overweight landing yerine daha güvenli ve çabuk iniş gerçekleştirilmesini sağlar.

 

Bu işlem oldukça güvenlidir çünkü uçaktan boşalan yakıt yeryüzüne düşmeden buharlaşır. Ayrıca ATC diğer uçaklar ile yakıt boşaltan uçak arasında dikey 2000 ft yatay 5 nm mesafe bırakır. Boşalan yakıt diğer uçakların motorlarını negatif yönde etkileyebilir.

Fuel jettison sağ ve sol kanatlardan birbirinden bağımsız şekilde yapılabilir. Dolayısıyla Fuel Imbalance (Yakıt Dengesizliği) sorunu oluşmaz.

 

Halil Kamazoğlu

Bu yazı 3269 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV